Okiem Niezależnych

Zły w bielskim teatrze


Nie, nie. Nie chodzi o złego ducha (od zawsze podejrzewanego o konszachty z Melpomeną). Głośny przed laty kryminał Tyrmanda trafił na scenę Teatru Polskiego.


Pożary i teatr


Kiedy podpalacz wytrwały a nieuchwytny puszcza z dymem kolejne samochody, mówienie w Bielsku o pożarach wydaje się cokolwiek nie na miejscu.


Pomnik granicy


W Czeskim Cieszynie przed świeżo wyremontowanym gmachem Muzeum Těšínska 28 lipca odsłonięto pomnik w formie słupa granicznego.


Grunwald


Rynek w Bielsku, 15 lipca 1939. Mężczyźni z transparentami, biało-czerwone flagi.


W ohyde parku


Stęsknieni za „zmianą społeczną” (która złośliwie nie nadchodzi), dostrzegali w tej zarazie jutrzenkę upadku dotychczasowej formy kapitalizmu.


Może klimat, może styl


Zaostrzenie cenzury stwarza zagrożenie dla kultury narodowej – twierdzili w 1964 sygnatariusze listu do premiera Cyrankiewicza w sprawie wolności słowa.


Pauza


Jedno, co w tym trudnym czasie jest pewne, to lęk. O zdrowie własne i bliskich. O sprawy materialne.


Poziomy gestów


Ostatnie tygodnie upływają pod znakiem poruszających opinię gestów. Najwyższy poziom był chyba u nas, bo rzecz działa się na Klimczoku (1117 m n.p.m. ).


Trzęsienie ziemi i my


Nie ma zimy. W Bielsku-Białej śnieg był w grudniu przez jeden dzień, niestety już po świętach.


All the jazz


Wbrew pozorom nie będzie o muzyce, ani o musicalu, ani o filmie. Chodzi o dźwięki. Dźwięki miasta.


Z kolekcji: Osterwa


To chyba nie jest hobby. Raczej mania. Po prostu przyzwyczajenie. Krótko mówiąc, zbieram cytaty literackie dotyczące Bielska i Białej.


Trzecie podejście


30 września minęło 130 lat od otwarcia gmachu teatralnego w Bielsku.


Banialuka – koniec epoki


Lucyna Kozień postanowiła zakończyć pracę w Banialuce. To ważne wydarzenie dla tego teatru, lecz także ważny moment w historii kultury w Bielsku-Białej.


Ad esbecum


Specjaliści analizujący zasady, według których przebiegają dyskusje w internecie, ukuli termin „argumentum ad Hitlerum”.


Mity, czyli co nam jest potrzebne


Według potocznej wiedzy mity to takie bajki w które wierzyli starożytni. He he, starożytni.


Festiwal Bez Granic


1 czerwca zaczyna się kolejny Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Ale ważne wydarzenie będzie miało miejsce wcześniej.


Kosiarka umysłów


...albo „Wesele” w Ikei. Chłopi w „Weselu” Igora Gorzkowskiego są ubrani o wiele lepiej od gości, którzy na bronowickie weselisko przybyli z miasta.


Złych stron zawsze więcej


– Napisz o Zofii Czerwińskiej, przecież zaczynała w Bielsku – zachęcała redakcja. Wahałem się. Bo to nie jest miła opowieść.


Pomnik


W związku z koncertem „Gramy doBBro” przypomina się bielska historia z lat międzywojennych.


Reklama

Reklama

Reklama