Kurier.BB – Gazeta Miejska
Młodzi w samorządzie
Młodzi w samorządzie

Może to kryzys wieku średniego :-) a może zwyczajna refleksja wynikająca z pracy z ludźmi. Od jakiegoś czasu coraz częściej się zastanawiam po co.

Po co aż tyle pracujemy, po co działamy społecznie… Oczywiście powodów jest pewnie wiele i problem z pewnością jest bardzo złożony, ale… Często robimy to dla dzieci, dla młodszych, po to żeby innym żyło się lepiej, żeby coś po sobie zostawić pożytecznego. 
Od lat wykładam na uczelni i widzę jak zmęczone teorią jest pokolenie naszych dzieci. Nie mam zamiaru tego oceniać. Mam zamiar szukać punktu z tym pokoleniem wspólnego, nici porozumienia i współpracy. Serce mi rośnie, (a i nie raz- tak to będzie też oznaka kryzysu wieku średniego - łezka się w oku zakręci), kiedy widzę zaangażowanie młodych, bielskich licealistów w posiedzenia Młodzieżowej Rady Miejskiej, debaty oxfordzkie, tworzenie ogrodu społecznego, konkursy taneczne, recytatorskie, plastyczne… LOL. Mamy zdolne dzieci, mamy cudownych zdolnych, młodych bielszczan. „Miałam kiedyś taki sen” :-), że w Radzie Miejskiej zasiadali też młodzi, Ci którzy reprezentują pokolenie naszych dzieci, Ci którzy widzą problemy miasta oczami bez okularów korekcyjnych (oczywiście z plus Dioptri). Pytanie o to, co tu zrobić żeby jeszcze bardziej młodych zaangażować w sprawy lokalne? Znowu wrócę do mojej praktyki zawodowej żeby postawić tezę, iż poziom świadomości istoty samorządu jest stosunkowo mały. Nie uważam, ze odpowiedzialni za to są młodzi. Odpowiedzialni za to jesteśmy my. Nie mówimy o sprawach lokalnych w kategorii potrzeb i rozwiązywania problemów, nie oferujemy rozwiązań ułatwiających życie, ponadczasowych i bardziej wyskokowych. Przynajmniej nie robimy tego w takim wymiarze i takim językiem, który co najmniej w jakimś procencie satysfakcjonowałby młodych. Po prostu przynudzamy. Jesteśmy zbyt konserwatywni. Czuję i wiem, że udałoby się wskrzesić więcej miejsc w BB niż tylko ulicę 11 Listopada gdybyśmy bardziej postawili i otworzyli się na młodych. Nie bójmy się przyznać im racji. Moim córkom za szkołę rozumienia innego punktu widzenia bardzo dziękuję XD. 
 
Małgorzata Zarębska
 


Lista
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama