DoBBro na scenie
DoBBro na scenie

Bielsko-Biała to miasto, które jak żadne inne doskonale rozumie co znaczy łączyć, a nie dzielić.

Te słowa padły podczas koncerty GraMY doBBro, który odbył się 11 lutego w bielskim Teatrze Polskim. Idea koncertu zrodziła się spontanicznie w bielskim środowisku muzycznym po
tragicznych wydarzeniach, jakie miały miejsce w styczniu tego roku. Po ataku na Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, wiele środowisk chciało dać wyraz temu, że lepiej zwracać uwagę na to, co nas łączy niż na to, co nas dzieli. W całej Polsce planowane są
koncerty przeciwko nienawiści, ale to koncert w Bielsku-Białej odbył się jako pierwszy. Już kilka dni po tragedii bielscy i okoliczni muzycy skrzyknęli się, żeby zorganizować to niezwykłe wydarzenie. Z pomocą przyszło miasto Bielsko-Biała, udostępniając scenę Teatru Polskiego oraz obsługę techniczną. Do organizacji niemal natychmiast zgłosiło się wiele osób, które bezinteresownie chciały wesprzeć ideę propagowania dobra.
Zainteresowanie było tak ogromne, że darmowe wejściówki rozeszły się niemal
natychmiast. Dla tych, którym nie udało się dostać do środka, przed teatrem ustawiony był telebim, na którym chętni mogli zobaczyć przebieg koncertu. Zmarznięci mogli napić się kawy, podawanej przez wiceprezydenta Adama Ruśniaka. Na widowni Teatru Polskiego znalazło się około 400 widzów, natomiast na telebimie koncert oglądało około 200 osób.
Na scenie, oprócz muzyków dobrze zakorzenionych w branży, zobaczyliśmy młode talenty. Wystąpili między innymi tacy wykonawcy, jak Akurat, Dzień Dobry, Iwona Loranc, Beata Przybytek, Ghostman, Tomasz Madzia, Edyta Cymer, Rastafajrant i wielu, wielu innych, którzy żywiołowo poderwali publiczność do wspólnej zabawy.
Całość realizacji przeplatana była poezją i zabawnym a czasem zmuszającym do refleksji, prowadzeniem w wykonaniu Piotra Skuchy. Słowa „dobro, miłość, współdziałanie, szacunek” padły ze sceny wiele razy, odmieniane przez przypadki i sytuacje. Każdy, kto wziął udział w koncercie był świadkiem czegoś niezwykłego – poczucia, że mimo tego, jak wiele nas dzieli, warto się szanować i współpracować.
Mimo niezwykle krótkiego czasu na przygotowanie wydarzenia, koncert przebiegł wręcz wzorcowo, co przy 140 wykonawcach było nie lada sztuką. Świetny scenariusz był zasługą całego zespołu organizatorów, którzy poprowadzili narrację tak, że mimo 3,5 godziny trwania koncertu nikt z widzów nie był znużony. Wszyscy wytrwali na miejscach do ostatniego dźwięku, na zakończenie gotując artystom owację na stojąco, podczas wspólnie odśpiewanego utworu „Świecie nasz”.
W organizację koncertu włączyło się m.in. Miasto Bielsko-Biała, Teatr Polski w Bielsku-Białej, PPM Rock&Blues, Fundacja Klamra, Inicjatywa Obywatelska Witaj oraz Podbeskidzki Przegląd Muzyczny. Honorowym patronem koncertu był prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. Wyraził on nadzieję na organizację podobnych koncertów w przyszłości, deklarując, że miasto na pewno będzie wspierać tę inicjatywę.
 
Anita Szymańska
 
 
Więcej na ten koncertu przeczytać można w ostatnim, lutowym numerze magazynu 2BStyle.


Lista Kultura
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama