Młodzi judocy pokonali granice

Bielsko-Biała miastem judo? Coraz więcej na to wskazuje.

W zeszłym roku bielszczanin, Patryk Wawrzyczek reprezentujący PTS Janosik, został po raz pierwszy od 31 lat mistrzem Polski w tej dyscyplinie sportu. W naszym mieście odbywają się też coraz bardziej znaczące imprezy: bielska Gwardia jest organizatorem  Pucharu Europy Kadetów, zaś Janosik - Międzynarodowego Turnieju Dzieci i Młodzieży „Pokonujemy Granice”.
W połowie stycznia odbyła się już ósma edycja Międzynarodowego Turnieju Judo dla Dzieci i Młodzieży „Pokonujemy Granice”. W hali pod Dębowcem rywalizowała rekordowa liczba uczestników: na 13 matach walczyło ponad 1300 zawodników reprezentujących ponad 100 klubów z 10 krajów. Tym samym turniej stał się jedną z największych tego typu imprez w Europie, o czym podczas otwarcia przypomniał wiceprezes Polskiego Związku Judo Juliusz Kowalczyk. Gośćmi imprezy byli m.in. prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski oraz przedstawiciele władz judo: poza wspomnianym wiceprezesem PZJ Juliuszem Kowalczykiem zmaganiom przyglądał się także prezes Śląskiego Związku Judo Zenon Mościński. Na trybunach zasiadł również mistrz olimpijski w judo Paweł Nastula.
Podczas otwarcia zagrała góralska kapela, a na hali pojawił się sam Harnaś, który gorąco zagrzewał młodych zawodników do walki. Sportową rywalizację wygrał Lemur Warszawa wyprzedzając PTS Janosik. Zawodnicy bielskiego klubu aż 25 razy stawali na podium. W poszczególnych kategoriach  zajęli 6 pierwszych,  9 drugich i 10 trzecich miejsc. Rywalizację w swoich kategoriach wygrali: Igor Stalka, Mateusz Wanatowicz, Małgorzata Weksej, Miłosz Jakielaszek, Krzysztof Smala i Marika Moś. Drugie miejsca zdobyli: Oliwier Pyka, Szymon Gworek, Filip Druszlakowski, Cassey Hampel, Nikola Moś, Marlena Szuta, Krzysztof Wajda, Franciszek Maślana i Aleksander Zbytniewski. Rywalizację na trzecim miejscu zakończyli: Karolina Trala, Maksymilian Lajski, Tymoteusz Mrowiec, Marcin Urban, Michał Pawlus, Jakub Obracaj, Wojciech Drąg, Franciszek Cypcer, Jakub Kurowski, Adrian Białek.
Sześć razy na podium stawali także zawodnicy bielskiej Gwardii. W swojej kategorii wygrał Jason Karimov, zaś trzecie miejsca zajęli: Paulina Pasik, Szymon Żyrek, Maja Gawlińska, Michał Wróblewski i Krystian Szymonik.