Bielszczanin „odzyskał” dzieła
Bielszczanin „odzyskał” dzieła

Bielszczanin Mateusz Taranowski „odzyskał” dzieła, które uległy zniszczeniu lub zostały wywiezione z Polski podczas II wojny światowej.

Wszystko dzięki specjalnie wykonanym fotografiom. Efekt pracy Taranowskiego oglądać można w bielskiej Galerii PPP.

„Odzyskani” to projekt artystyczny polegający na wykonaniu utworów fotograficznych będących rekonstrukcją dzieł sztuki stanowiących dobra kultury, które uległy zniszczeniu lub zostały wywiezione z terenu Polski w trakcie trwania II wojny światowej. Głównym założeniem projektu „Odzyskani” było stworzenie prac, które umożliwią rozpoznawanie istotnych motywów i cech charakterystycznych dla naśladowanych dzieł, budowanie nowoczesnego dialogu z publicznością na temat polskich strat wojennych oraz przywracanie wspólnej (społecznej) pamięci wizualnej wizerunków dzieł utraconych w intrygującej i nowoczesnej formie. Za pomocą medium fotografii „drugie życie” otrzymały dzieła malarskie, grafika oraz rysunek. – Podstawą do realizacji zadania były zachowane fotografie przedstawiające obrazy zaginione, według których zrekonstruowałem wszystkie elementy scenografii i kostiumy – mówi autor prac, Mateusz Taranowski. – Ze względu na plastyczność zdecydowałem się na użycie papieru i masy papierowej. Ważną rolę odegrały osoby pozujące w projekcie, u których dopatrzyłem się podobieństwa do postaci namalowanych na obrazach – opowiada o pracy nad projektem Taranowski. Finalnie obrazy zostały wydrukowane w formacie zbliżonym do oryginalnych dzieł utraconych i obecnie są prezentowane na wystawie w Galerii PPP w Bielsku-Białej. Wystawa czynna jest do 1 lutego.

Mateusz Taranowski jest   bielszczaninem, absolwentem Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Głównym przedmiotem jego zainteresowań jest fotografia cyfrowa, projektowanie, komunikacja wizualna i grafika. W szczególności zainteresowany jest cyfrowym przetwarzaniem obrazu fotograficznego w sposób, który zaburza logiczny odbiór rzeczywistości. W tworzeniu fotografii inscenizowanych wykorzystuje i łączy ze sobą różne media i techniki artystyczne.  Jest stypendystą miasta Bielska-Białej, Marszałka Województwa Śląskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.       
 JZ


Lista Kultura
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama