O wielorybach i tuńczykach
O wielorybach i tuńczykach

21 października – data wyborów samorządowych, to godzina zero. Dla wielu osiągnięcie błogostanu oznacza wybór na radnego, prezydenta, burmistrza etc.

O co tu chodzi? Aż strach pomyśleć. Połechtanie własnego ego? Leczenie kompleksów? Nie, to z pewnością będzie tylko chęć działania dla miasta i dla społeczności. Chcę w to wierzyć, że te ostatnie przesłanki towarzyszą większości z nas. Jeżeli tak, to przecież ludzie są mądrzy. Wybiorą tych, do których mają zaufanie, tych, którzy już gdzieś działali, działają, którzy dali się poznać jako ludzie prawi i pracowici. I znowu. Jeżeli tak, to pytanie o mechanizmy docierania do wyborców. Świadomy wyborca myśli i mówi: sprawdzam. I odpowiada sobie na kilka pytań: kim jest kandydat, co zrobił dla miasta, czy ma doświadczenie, czy jest człowiekiem uczciwym, czy chcę mu powierzyć los naszego miasta i dać mu możliwość reprezentowania mnie/nas. I tu małe rozczarowanie. Okazuje się, że są wyborcy, którzy oddają głos na duży format. I bynajmniej nie chodzi o duży format intelektualny. Bynajmniej nie chodzi też o wizję i program, ale o facjatę na dużym formacie. Te facjaty wynurzają się z przestrzeni publicznej niczym wieloryby z morza. Robią duży huk, a potem z hukiem opadają i płyną własnymi, utartymi drogami, zgodnie ze swoją wagą i naturą. A my zaufaliśmy dużym. Duży nie jest ani silniejszy w słowach, ani w czynach. Wieloryby stwarzają pozory. Czy wiecie, ze mięso wielkiego tuńczyka jest bardziej szkodliwe niż mniejszych ryb? Dlaczego? Bo chłonie więcej zanieczyszczeń! Samorząd to mała wspólnota. Nie ma w niej miejsca na megalomanię i zaspokajanie własnych ambicji. To miejsce, w którym powinno się mówić i działać realizując potrzeby ludzi i załatwiając ich problemy. 
Nie chcę, żeby ktoś mi coś kazał, chcę żeby mnie, bielszczankę, ktoś słuchał. Otwórzmy głowy, otwórzmy urząd, otwórzmy się na ludzi. A ludzie niech otworzą się na ideę samorządu. Życzę nam wszystkim nie ulegania ani wielorybom, ani tuńczykom i nie zanieczyszczania miasta.


Lista
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama