Kurier.BB – Gazeta Miejska
Największy targ w regionie
Największy targ w regionie

Dogodna lokalizacja – tuż obok drogi szybkiego ruchu S 52 Bielsko-Biała – Cieszyn – sprawia, że na Giełdzie w Wapienicy spotkać można nie tylko bielszczan.

W każdą niedzielę – także niehandlową – odbywa się tutaj największy targ na Podbeskidziu. Z kolei w tygodniu można kupić warzywa i owoce od lokalnych producentów.
 
 
Giełda przy ulicy Wypoczynkowej w Wapienicy funkcjonuje już od ponad 20 lat. Wcześniej podobny targ organizowany by co niedzielę przy ulicy Warszawskiej i był symbolem handlu w naszym regionie. – Cieszę się, że możemy wspierać lokalnych kupców a konsumentom dajemy atrakcyjną alternatywę w dobie sieciowej oferty potężnych marek – mówi Marcin Szarek, prezes Beskidzkiego Hurtu Towarowego S.A., spółki prowadzącej giełdę.
 
Zakupy w niedzielę, także niehandlową
Największy wybór klienci mają w niedzielę, gdy mogą wybierać w ofercie kilkuset stoisk, które zlokalizowane są na 12 hektarach powierzchni – w czterech halach oraz pod wiatami i na placach. Można tutaj kupić meble, odzież, obuwie, artykuły przemysłowe oraz wszystko, co może się przydać w domu, ogrodzie, warsztacie czy na wyjeździe. Co najważniejsze, oferowane produkty są tanie i dobre jakościowo. Nic dziwnego, wszak handlujący tutaj kupcy to zarazem producenci towaru. Nie ma więc marż nakładanych przez pośredników, można się także potargować i wybrać produkt na miarę. Dla producenta garniturów czy ubrań, który sprzedaje swoje produkty na giełdzie w Wapienicy nie jest bowiem problemem uszycie na miarę. Jeśli nie uda się kupić danego towaru w dniu wizyty, można umówić się po odbiór swojego ubrania w kolejną niedzielę. – Mój mąż zawsze miał problem z doborem rozmiaru garnitury. Tutaj ten problem znika, gdyż sprzedawca bez dodatkowych kosztów przygotowuje nam ubranie na wymiar. Dlatego od kilku lat garnitury kupujemy tylko na wapienickiej giełdzie – mówi pani Dorota, która na zakupy wybrała się z cała rodziną.
 
 
Podobnie jest z meblami. Jedna z hal w całości wypełnia się w każdą niedzielę meblościankami, kuchniami, tapczanami, fotelami, stołami i krzesłami. Swoje produkty oferują tutaj przede wszystkim mistrzowie meblarscy z okolic Kalwarii Zebrzydowskiej. W przeciwieństwie do sieciowych salonów meblowych przygotują oni meble na wymiar nawet dla najbardziej wymagającego klienta. 
– Stoiska meblowe cieszą się bardzo dużym powodzeniem. Hala przeznaczona na tego typu handel już nie wystarcza, dlatego podjęliśmy decyzję o przeznaczeniu na sprzedaż mebli części drugiej hali. Powierzchnie nie są jeszcze w pełni gotowe, a już podpisaliśmy umowy na ich wynajem z rzemieślnikami z okolic Kalwarii Zebrzydowskiej – cieszy się prezes Szarek.
Zadowoleni z oferty giełdy są także sprzedawcy mebli. – Mamy tutaj naprawdę dobre warunki do ekspozycji swoich mebli. Swoje stoisko mam tutaj od kilkunastu lat i z pewnością, mimo ostatnich problemów związanych z pandemią COVID-19, z pewnością z niego nie zrezygnuję – mówi nam pan Marek z Kalwarii Zebrzydowskiej, który na giełdzie prezentuje swoje kuchnie.
Rzeczywiście, ze względu na ograniczenia spowodowane epidemią koronowirusa giełda była przez 2 miesiące nieczynna. Teraz jednak – przy zachowaniu wymaganego reżimu – giełda funkcjonuje już normalnie, a handlowcy i klienci chętnie tutaj przyjeżdżają. Pierwsze stoiska otwierane są o godzinie 7.00, a sprzedaż prowadzona jest do 12.30.
 
W tygodniu zdrowa żywność od producentów
Giełda w Wapienicy to nie tylko handel w niedzielę. Od poniedziałku do soboty królują tutaj warzywa i owoce. Stoiska otwierane są już o godzinie 2.00, kiedy rozpoczyna się sprzedaż hurtowa. Klientami są przede wszystkich właściciele niewielkich sklepów osiedlowych i wiejskich oraz właściciele restauracji i pensjonatów z całego regionu.  Rano nie brakuje także klientów indywidualnych, detalicznych. Stoiska czynne są do godziny 10.00.
 
 
– Stawiamy przede wszystkim na polskie warzywa i owoce najwyższej jakości  – mówi pani Maria, która od kilkunastu lat handluje na giełdzie. – Nasze produkty są nie tylko dobre, ale także tanie, gdyż zaopatrujemy się bezpośrednio u producentów - dodaje. Na giełdzie można też spotkać samych producentów, którzy przyjeżdżają tutaj, aby sprzedać swoje produkty. 
jar


Lista
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama