Kurier.BB – Gazeta Miejska
Orkiestrowa kuchnia
Orkiestrowa kuchnia

Gdy zagrała po raz pierwszy, chyba nawet sam Dyrygent nie przypuszczał, że przez kolejne lata padać będą rekordy, a ilość wolontariuszy przekroczy oczewikania.

Wiemy co dzieje się w tą styczniową niedzielę i wiele tygodni po niej. Mało kto ma pojęcie o tym co dzieje się przed. Tuż przed 28 Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odwiedziliśmy 2 bielskie sztaby i zapytaliśmy o orkiestrową kuchnię czyli to co dzieje się na długo przed finałem. 
Ryszard Mędrzak – Prezes Zarządu Grupy Ratownictwa PCK Bielsko-Biała: Z orkiestrą gramy od początku, zmieniają się tylko ludzie, bo z tamtego pierwotnego składu już nie ma nikogo. Ja jestem tutaj od 10 lat. W pracę sztabową zaangażowanych jest bezpośrednio 20 – 30 osób, a 400 to wolontariusze. Tak naprawdę koniec jednego finału jest początkiem  przygotowań do następnego, wtedy podejmujemy decyzję o tym, że będziemy grać dalej. Około września prace w sztabie nabierają tempa. Pamiętać należy o tym, że wszyscy jesteśmy wolontariuszami (każdy z nas gdzieś pracuje) i na przygotowania do finału poświęcamy  nasz czas wolny. Oprócz ludzi, to także wiele firm, które wspomagają nasze działania. Pracy sztabowej z roku na rok przybywa i musimy to jakoś sensownie ogarnąć. Skupiamy się przede wszystkim na organizacji pracy wolontariuszy, a tak się składa, że co roku jest więcej chętnych niż miejsc. (W tym roku dostaliśmy 50 miejsc wolontariackich więcej; przydałoby się jeszcze ze 100 lub 150 miejsc). Musimy każdego chętnego zaprosić, przeprowadzić rekrutację i weryfikację. Zawsze mile widziani są ci, którzy już grali i wiedzą na czym to polega ale i ci, z różnych powodów się wykruszają. Sporą grupę stanowią osoby  przyprowadzone przez wielokrotnych wolontariuszy. Wszystkie potrzebne dane o kandydacie wprowadzamy do systemu, który dokonuje weryfikacji i akceptacji. Niektórzy kandydaci weryfikują się sami, bo albo  zdjęcie jest niewyraźne i nie dostarczą właściwego, albo nie poprawią  lub nie uzupełnią wskazanych przez system błędów. Niestety, takim kandydatom musimy podziękować. Rozpiętość wiekowa jest dość duża, bo grają z nami zarówno niemowlaki jak i wiekowi emeryci. Po raz drugi zagra z nami młodzież skupiona wokół Sztabu przy V LO w Bielsku-Białej. 
Kacper Sikorski - Zastępca Szefa Sztabu w V LO w Bielsku-Białej:  Szefową naszego Sztabu jest nasza pedagog Pani Edyta Jano. Ja jestem jej prawą ręką (między innymi z mojej inicjatywy w ubiegłym roku po raz pierwszy był sztab w naszej szkole). Aby gdziekolwiek zorganizować sztab trzeba najpierw wysłać zgłoszenie do Fundacji WOŚP. My zrobiliśmy to początkiem października i jako jedni z pierwszych, na trzeci dzień po zgłoszeniu otrzymaliśmy zgodę na zorganizowanie Sztabu w naszej szkole. Później zajęliśmy się rekrutacją kandydatów;  trwała ona  do końca listopada. W sumie z ramienia naszego Sztabu kwestować będzie 91 wolontariuszy. To spory przyrost w porównaniu z ubiegłym rokiem kiedy to kwestowało 51 osób. Trzydzieści trzy  osoby to uczniowie naszego liceum, reszta czyli 58 z zewnątrz. Mniej więcej połowa wolontariuszy kwestowała z nami w roku ubiegłym. Na początku grudnia wysyłamy do Fundacji listę zweryfikowanych wolontariuszy (weryfikacja odbywa się poprzez system, który dostarcza nam Fundacja) 
Do organizacji Finału WOŚP potrzebny jest przede wszystkim zgrany zespół ludzi oraz osoba, która to wszystko ogarnie. W tym roku w naszym sztabie szczególny nacisk postawiliśmy na tzw. sztabowe puszki stacjonarne. Co to takiego ? Od 15 grudnia 2019 do 12 stycznia w ogólnie dostępnych miejscach (są to głównie placówki handlowe; zgłosiła się też jedna myjnia samochodowa) stoją orkiestrowe puszki.  W tym finale „kwestowało” 20 takich puszek, 15 na terenie obszarze, a 5 w okolicznych gminach. Zawartość tych puszek  zaskakuje … pozytywnie. 28 Finał WOŚP to praktycznie cały ciąg wydarzeń od 15 grudnia aż do 12 stycznia.  W grudniu, tuż przed świętami dostaliśmy paczkę z elementami składowymi pakietu wolontariusza. WOŚP to coś jakby perpetuum mobile, bo samo się napędza. Z roku na rok przybywa sztabów i wolontariuszy, wśród których sporą grupę stanowią osoby doświadczone - wielokrotni wolontariusze.  
 
Każdy finał to bezinteresowne zaangażowanie i praca wielu rąk i głów przez wiele miesięcy poprzedzających, a dzień Finału wieńczy tylko dzieło.
Krzysztof Kozik
 


Lista
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama