Kurier.BB – Gazeta Miejska
Banialuka bez L. Kozień
Banialuka bez L. Kozień

Z końcem sierpnia z Teatrem Lalek Banialuka żegna się jej dotychczasowa dyrektorka naczelna i artystyczna Lucyna Kozień.

Z Banialuką związana jest od 1981 roku, najpierw jako długoletni kierownik literacki tej sceny, a od 2003 r. jej dyrektor. 
W okresie dyrekcji Lucyny Kozień Teatr zrealizował 65 premier. Zorganizowanych zostało także  8 edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej. Banialuka prowadziła też szeroką działalność edukacyjną, organizując wiele różnorodnych warsztatów teatralnych i zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.
W tym czasie Teatr prezentował swoje przedstawienia (z reguły około 400 rocznie) zarówno w Bielsku-Białej jak i w całym kraju, na licznych występach gościnnych i festiwalach teatralnych: zdobył ponad 100 ważnych nagród artystycznych, w tym wielokrotnie główne nagrody na festiwalach, 14 Złotych Masek, 13 ATESTÓW ASSITEJ. 5  przedstawień Banialuki było finalistami Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, Teatr został też. m.in. uhonorowany Nominacją do Nagrody Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej za twórczość dla dzieci i młodzieży „Sztuka Młodym” w 2005 roku, a w 2017 Złotym Medalem ”Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Lucyna Kozień odchodzi z Teatru Banialuka na własną prośbę: Nadszedł moment, gdy uznałam, że powinnam nieco zwolnić swoją aktywność zawodową i znaleźć więcej czasu na dotąd marginalizowane pasje.  Zostawiam Teatr w bardzo dobrej kondycji artystycznej, usatysfakcjonowana jego dokonaniami, wierząc, że bielska scena lalkowa i nasz festiwal nadal będą znaczącymi ośrodkami kreowania twórczego oblicza sztuki lalkarskiej,  zaświadczającymi o  wielkich i ciągle odkrywanych, nowych  lalkarskich przestrzeniach.
Po odejściu z Banialuki nadal prowadzić będzie pismo „Teatr Lalek”, którego redaktorem naczelnym jest od 2001 roku,oraz pracować na rzecz lalkarskiego środowiska – w czerwcu ponownie wybrana została wiceprezydentem Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA. Bliska mi jest idea, by być ciągle w drodze, a nie już u celu. Dlatego nie zamierzam rezygnować z udziału w życiu teatralnym. Chcę wrócić do pisania o teatrze, na co w okresie prowadzenia Banialuki nie starczało już czasu, a od czego rozpoczynałam przecież swoją teatralną aktywność – mówi Kozień o swojej przyszłości.
red
 


Lista Kultura
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama