Kurier.BB – Gazeta Miejska
Co nam dały MŚ U20?
Co nam dały MŚ U20?

Choć piłkarskie Mistrzostwa Świata do lat 20 jeszcze trwają, Bielsko-Biała pożegnała piłkarzy.

Na Stadionie Miejskim rozegranych zostało 8 spotkań, które z wysokości trybun obejrzało blisko 60 tysięcy kibiców. Co nasze miasto zyskało dzięki organizacji tej imprezy?
W Bielsku-Białej rozegranych zostało 8 spotkań mistrzostw - 6 grupowych, jedno spotkanie 1/8 i ćwierćfinał. Zagrały w nich drużyny niemalże z wszystkich kontynentów: Ukraina, Stany Zjednoczone, Argentyna, Portugalia, Korea Południowa, Nigeria, Republika Południowej Afryki, Mali i Senegal. 
Mecze obejrzało 56,3 tys. kibiców, co daje średnią 7037 widzów na jedno spotkanie. Po meczach ćwierćfinałowych daje to Bielsku-Białej drugą frekwencję wśród miast-gospodarzy mistrzostw. Więcej widzów zasiadało tylko na stadionie w Łodzi, pamiętać jednak należy, że właśnie w tym mieście swoje mecze rozgrywała reprezentacja Polski. Bielsko-Biała ma na swoim koncie także inny rekord - mecz Argentyna-Portugalia obejrzało na żywo 11.874 widzów, co stanowi najwyższą frekwencję turnieju, nie licząc spotkań z udziałem Polaków (uwzględniając fazę grupową i ćwierćfinały).
Co ważne, kibice przychodzący na stadion obejrzeli pasjonujące spotkania. To właśnie w Bielsku-Białej zagrały takie piłkarskie potęgi jak Argentyna i Portugalia. Największe emocje przeżyli  jednak widzowie oglądające mecze fazy pucharowej. To właśnie w Bielsku-Białej doszło do jednej z największych niespodzianek mistrzostw - wyeliminowania Argentyny przez Mali. Równie ciekawie było w ćwierćfinale. Po pełnym zwrotów akcji spotkaniu Korea Południowa–Senegal, do rozstrzygnięcia potrzebna była seria rzutów karnych. Łącznie widzowie oglądali w Bielsku-Białej aż 36 bramek. Nic więc dziwnego, że kibice świetnie się bawili i wychodzili ze stadionu bardzo zadowoleni.
 
Co nam to da na przyszłość?
Piłkarskie emocje już jednak za nami, młodzi zawodnicy wyjechali z Bielska-Białej. Pozostaje pytanie: co organizacja tak dużej i prestiżowej imprezy dała naszemu miastu? 
Z widocznych efektów z pewnością rzucają się przyspieszenie zakończenia remontu części ulicy Żywieckiej oraz oddanie do użytku parkingu przy ulicy Rychlińskiego, w miejscu danych budynków Policji. 
Zyskał również sam Stadion Miejski. W ramach przystosowania obiektu do wysokich wymagań FIFA (Międzynarodowa Federacja Piłkarska) między innymi przebudowana została trybuna prasowa, zmieniono wystrój strefy VIP oraz naprawiono bramofurty.
Organizacja Mistrzostw Świata U20 to jednak nie tylko te widoczne już korzyści. Prezes rozgrywającego na co dzień na Stadionie Miejskim swoje mecze TS Podbeskidzie, Bogdan Kłys, liczy, że wysoka frekwencja i dobra atmosfera podczas meczów Mistrzostw przełoży się na przyszłe spotkania bielskiego pierwszoligowca. – Na stadion przyszło dużo osób, które zobaczyły, że podczas meczów można fajnie spędzić czas w gronie całej rodziny. Mam nadzieję, że poprzez to ludzie się przekonają, że warto przyjść także na mecze TS Podbeskidzie, podczas których można się równie dobrze bawić – powiedział nam Kłys. Włodarz bielskiego klubu nie ukrywa, że chciałby, aby sukces Mistrzostw przełożył się także na pozyskanie nowych sponsorów. – Klub na każdy mecz dysponował pewną pulą biletów, dzięki czemu mogliśmy na stadion zaprosić zarówno obecnych, jak i potencjalnych sponsorów - opowiada Bogdan Kłys. – Zobaczyli oni piękny stadion i ciekawe widowiska, co, mam nadzieję, przyniesie efekt w przyszłości w postaci nowych kontraktów sponsorskich – mówi z nadzieją Kłys.
 
Bezcenne doświadczenie organizacyjne
Organizacja tak dużej imprezy pod egida FIFA to także nieocenione doświadczenie organizacyjne. Przy bezpośredniej organizacji turnieju w Bielsku-Białej pracowała grupa około 200 osób. dużej mierze były to osoby związane z TS Podbeskidzie, Bielsko-Bialskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji czy Urzędem Miejskim.  Z pewnością wiele elementów podpatrzonych podczas mistrzostw będzie można wykorzystać podczas organizacji spotkań TS Podbeskidzie. – Na razie za wcześnie na konkretne wnioski, ale już teraz, na gorąco, mogę powiedzieć, że będziemy się starali wykorzystać nabyte doświadczenie w pracy klubu – zapewnia Kłys. Na władzach bielskiego klubu wrażenie zrobił wizualny wystrój stadionu podczas mistrzostw. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, w miarę możliwości finansowych, klub będzie chciał do niego nawiązać podczas meczów „Górali”.
 
Jarosław Zięba
 
Foto: Jakub Ziemienin/TS Podbeskidzie


Lista Sport
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama