Nowe wnętrza w starym Domu
Nowe wnętrza w starym Domu

Zakończyła się, trwająca dwa lata, modernizacja budynku Bielskiego Centrum Kultury.

Najważniejszą zmianą jest powiększenie o balkon sali Domu Muzyki, która może teraz pomieścić aż 630 widzów. Powstały także nowe sale w tzw. Domu Tańca.

Ponad 100 letni budynek od dawna pękał w szwach, a publiczność imprez tam organizowanych z wielkim trudem mieściła się w Sali Domu Muzyki przy ulicy Słowackiego 27. Warunki działania Galerii Środowisk Twórczych i innych działających przy BCK zespołów artystycznych (Bielska Orkiestra Kameralna, Bielska Orkiestra Dęta, Młodzieżowy Chór Mieszany Ave Sol, Bielski Chór Kameralny, Zespoły Pieśni i Tańca Bielsko i Jarzębinki)  nie były najlepsze; próby odbywały się w różnych salach (brak stałego miejsca). Przekazanie BCK-owi  sąsiedniego budynku po dawnym Muzeum im. Wiktorii Kubisz stworzyło szansę i nowe możliwości skupienia całej działalności w jednym miejscu. Aby sprostać wymogom współczesności i zapewnić wszystkim zespołom godne warunki działania niezbędna była gruntowna modernizacja i, co oczywiste, niemałe środki finansowe. Przy znaczącym (prawie 14 mln złotych) wsparciu UE (EFRR) zakończona została realizacja projektu - Poprawa dostępu do kultury  oraz zwiększenie uczestnictwa w kulturze. Rozbudowa Bielskiego Centrum Kultury, a obiekt zyskał nowy wygląd i jakość. Przede wszystkim cieszy oko nowa szklana elewacja Domu Muzyki, a wchodzącym do środka rzuca się w oczy hol zaprojektowany z uwzględnieniem najnowszych dizajnerskich trendów. Teraz już wszystkie pomieszczenia są klimatyzowane. Wybudowano balkon i pojemność Domu Muzyki wzrosła z niecałych 500 do 630 miejsc. Nagłośnienie sali charakteryzuje się dużą skutecznością i należy do najlepszych w Polsce. Osobno dostrajano każdą z kolumn tak, aby w każdym punkcie Sali dźwięk był dokładnie tak samo słyszalny. Całkowicie zautomatyzowano scenę. Teraz BCK  jest w stanie sprostać najbardziej wybrednym oczekiwaniom artystów; posiada także najnowszy monitoring i system przeciwpożarowy bezpośrednio połączony ze stanowiskiem dowodzenia służb ratowniczych.

Modernizacja sąsiedniego zabytkowego budynku Domu Tańca (przez ostanie lata ze względu na swój układ funkcjonalno-przestrzenny wyłączony z eksploatacji) wymagała sporej finezji. Nowe stropy pozwalają na wykorzystanie trzech kondygnacji – sale spotkań i prób zespołów, magazyny strojów, szatnie i biura. Dwie sale baletowe wyposażono w  tzw. podłogi sportowe i wszystkie urządzenia niezbędne do prowadzenia zajęć z baletu. Wszyscy korzystający z nowych sal  maja komfortowe warunki do swej pracy i działalności. Całkowita wartość projektu  - 21.328.347,47 PLN (brutto).

Krzysztof Kozik
 
Foto: BCK
 


Lista Kultura
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama