Kurier.BB – Gazeta Miejska
Chcą szczepień przeciw grypie

Lewica Razem Podbeskidzie wraz z bielskim oddziałem ZNP złożyły apelują o wprowadzenie w mieście programu refundacji szczepień na grypę,

Mają być nim w pierwszej kolejności objęci nauczyciele oraz urzędnicy. Petycja złożona została na ręce Prezydenta Bielska-Białej.
 
Rozpoczyna się sezon grypowy, co może – zdaniem działaczy Razem i ZNP – stanowić poważny problem dla systemu ochrony zdrowia w czasie epidemii COVID-19. – Naukowcy podejrzewają, że grypa może torować drogę dla koronawirusa - zwiększając szanse zakażenia. Co więcej, obie choroby mają podobne objawy, dotykają podobnych grup ryzyka i roznoszą się w podobny sposób, co utrudni ich rozróżnianie i właściwą izolację przypadków COVID-19. Szczepionka na koronawirusa nie jest jeszcze dostępna, ale szczepienia na grypę są łatwo dostępne, bezpieczne i względnie tanie (koszt dla jednej osoby to ok. 50-60 zł) – tłumaczą działacze.
Autorzy apelu zdają sobie sprawę, że  zaszczepienie wszystkich mieszkańców miasta może być niemożliwe. Dlatego proponują  objąć refundacją szczepień te osoby, które z racji wykonywanego zawodu są szczególnie podatne na zarażenie grypą. Oprócz pracowników służby zdrowia, dla których program szczepień obiecuje ministerstwo, są to przede wszystkim nauczyciele. W dalszej kolejności, zdaniem Lewicy i ZNP, program szczepień powinien objąć pracowników urzędów miejskich, instytucji kultury, opieki społecznej itd. 
Jak podkreślają autorzy petycjim podobne programy funkcjonują już m.in. we Wrocławiu i w Wałbrzychu. Refundację szczepień dla pracowników oferują też Uniwersytety Wrocławski i Jagielloński. Koszt programu w przypadku Bielska-Białej - zależnie od jego zakresu - mógłby wynieść od 150 do 300 tysięcy złotych.
– W imieniu Razem i ZNP apelujemy do Prezydenta Klimaszewskiego o podjęcie natychmiastowych kroków w celu walki z sezonową grypą, bo to prosty i skuteczny krok, aby ograniczyć zakres epidemii koronawirusa – mówi Leopold Hess, rzecznik prasowy Lewicy Razem okręgu Podbeskidzie.


Lista wiadomości
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama