Kurier.BB – Gazeta Miejska
Przed Gdańskiem było… Bielsko-Biała

W sierpniu odchodzić będziemy 40 rocznicę wydarzeń Sierpnia 1980 roku. Zanim do strajków doszło w Gdańsku, 8 sierpnia rozpoczęły się strajki w Bielsku-Białej.

Więcej o wydarzeniach tamtego okresu dowiedzieć się można z wystawy „Tu rodziła się Solidarność”, którą do 28 lipca oglądać można na placu Bolesława Chrobrego.
– Nie jest to przypadek, że wystawa jest prezentowana w Bielsku-Białej. Na jednej z plansz przeczytacie państwo, być może z pewnym zdziwieniem, że przed Gdańskiem było Bielsko-Biała. Gorące strajkowe lato w Bielsku-Białej zaczęło się już 8 sierpnia 1980 roku od strajku w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym. W kilka dni do akcji strajkowej przystąpili pracownicy zakładów Lenko i Befama, a w nocy z 28 na 29 sierpnia strajk rozpoczął się w zakładach nr 2 Bielskiego FSM-u – mówił 17 lipca, podczas otwarcia wystawy, Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach dr Andrzej Sznajder.
Prezentowana ekspozycja jest elementem wystawy ogólnopolskiej. Na finał 28 sierpnia na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie spotkają się 53 wystawy lokalne prezentowane w 53 miastach całego kraju.


Lista wiadomości
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama