Kurier.BB – Gazeta Miejska
Walczą o śmigłowiec

Kilka miesięcy temu z Gliwic do Kaniowa przeniesiona została tymczasowo baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Samorządowcy chcą, aby tutaj pozostała na stałe.

Przeniesienie bazy do Bielskiego Parku Technologicznego Lotnictwa, Przedsiębiorczości i Innowacji w Kaniowie ma związek zremontem w Aeroklubie Gliwickim. Docelowo załoga lotniczego pogotowia ma się przenieść do nowobudowanej siedziby na lotnisku Muchowiec w Katowicach. Tymczasem, jak twierdzą samorządowcy z Bielska-Białej i okolic, ulokowanie załogi w Kaniowie tylko potwierdziło, że jest on tutaj potrzebny. – Wystarczy spojrzeć na ilość interwencji LPR w trudno dostępnych terenach górskich w ostatnich miesiącach – przekonuje starosta bielski Andrzej Płonka. Władze zabiegają o umieszczenie bazy ratownictwa lotniczego w Beskidach od wielu lat. Ostatnie wydarzenia tylko zintensyfikowały te działania. Uchwały popierające utworzenie w Kaniowie stałej bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przyjęli radni powiatu bielskiego oraz Bielska-Białej. – Uważamy, że stała obecność śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na lotnisku w Kaniowie jest niezbędnym elementem poprawy bezpieczeństwa nie tylko mieszkańców Bielska-Białej oraz sąsiednich powiatów, ale także ogromnej liczby turystów odwiedzających nasz region. (…) Dawniej w naszej okolicy stacjonowały nawet dwa śmigłowce ówczesnego Zespołu Lotnictwa Sanitarnego - w Szczyrku i Korbielowie. Dzięki temu czas dotarcia do osoby zagrożonej utratą życia lub zdrowia wynosił ok. 5 minut. Lot śmigłowca z Gliwic lub Krakowa, gdzie znajdują się najbliższe bazy LPR trwa kilka razy dłużej - czytamy w stanowisku przyjętym przez bielskich radnych. 
Sprawą zainteresował się także bielski poseł Lewicy  Przemysław Koperski, który wystosował z tej sprawie interpelację do Ministra Zdrowia. Niestety, udzielona odpowiedź nie jest optymistyczna. W piśmie podpisanym przez wiceministra Waldemara Kraskę czytamy, że nie przewiduje się obecnie utworzenia dodatkowej bazy w Kaniowie. 
– Decydenci w Warszawie zawsze byli daleko od spraw samorządowych, stąd myślę taka oderwana od rzeczywistości odpowiedź z ministerstwa - komentuje pismo starosta bielski. 
Zarówno starosta jak i prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski zapowiadają dalsze starania o bazę LPR w Beskidach.
 
Foto: LPR


Lista wiadomości
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama