Kurier.BB – Gazeta Miejska
W MZK opóźnienia, a w PKS?

Do dziś nie poznaliśmy nawet harmonogramu zmian w bielskim MZK. Tymczasem sporo się dzieje w komunikacji podmiejskiej, którą obsługuje bielski PKS.

O planach reformy komunikacji miejskiej w Bielsku-Białej pisaliśmy obszernie w lutowym numerze Kuriera.BB. Zapowiadano wtedy, że ostateczna wersja projektu wdrażania zmian w MZK przedstawiona zostanie w marcu. Mamy już jednak czerwiec, a o zmianach nadal jest cicho… Urzędnicy odpowiedzialni za te prace tłumaczą, że w związku z pandemią koronawirusa musieli porzucić prace planistyczne i zająć się bieżącymi zmianami wymuszonymi przez obostrzenia w związku ze stanem epidemii. Prace nad optymalizacją przyszłej siatki połączeń mają być kontynuowane po ustabilizowaniu się sytuacji epidemiologicznej.
 
Tymczasem spore zmiany zapowiada bielski PKS, którego właścicielem od 2018 roku jest Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny skupiający Powiat Bielski i 9 gmin wchodzących w jego skład (bez Czechowic-Dziedzic, które mają swoje własne Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej).  Jak zapowiedział Radosław Ostałkiewicz - wójt Jaworza będący jednocześnie przewodniczącym Zarządu Związku - od stycznia 2021 roku PKS zmieni nazwę na Komunikacja Beskidzka. S.A. Co to oznacza? – Ja zawsze powołuję się na analogię rebrandingu „CPN” w „Orlen” – tak samo dla mnie PKS to marka, ale musimy wnieść nową jakość – tłumaczy Ostałkiewicz –  Stąd też na nowych autobusach, które wyruszą już w najbliższym czasie na nasze gminne dróżki, będzie właśnie nasz nowy logotyp, bo tak się nazywa nasza usługa transportowa dzisiaj, a firma jutro – dodaje. Zachodzące zmiany nie ograniczają się do nazewnictwa. Spółka pozyskała ostatnio 23 miliony złotych na zakup 26 nowych autobusów zasilanych CNG (gazem). Jednocześnie wycofywanych jest 17 najstarszych pojazdów, pamiętających jeszcze początek lat 90-tych XX wieku.
Jednocześnie BZPG podjął uchwałę intencyjną ws. zbycia tzw. górnej płyty dworca autobusowego w Bielsku-Białej na wolnym rynku i przeznaczenie zdobytych w ten sposób środków na budowę „małego dworca z centrum przesiadkowym” na tzw. dolnej płycie przy ul. Warszawskiej. Prawo pierwokupu dworca ma Gmina Bielsko-Biała i jak zapewnia Ostałkiewicz, będą w tej sprawie prowadzone rozmowy  z Prezydentem Jarosławem Klimaszewskim.
 
Warto także dodać, że 16 czerwca decyzję o przystąpieniu do Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego od stycznia 2021 roku podjął także samorząd Kęt. Oznacza to, że w struktury Komunikacji Beskidzkiej wejdzie także tamtejszy MZK, który obsługuje komunikację zbiorową w gminach Kęty, Osiek i Porąbka. Wszystko wskazuje na to, że bielska spółka przejmie od nowego roku także komunikację publiczną na trasie Kęty-Andrychów. 
Jarosław Zięba


Lista wiadomości
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama