Kurier.BB – Gazeta Miejska
Aleja zasłużonych na deptaku?

Z pomysłem utworzenia na ulicy 11 Listopada alei zasłużonych wystąpił podczas jednej z ostatnich sesji Bronisław Szafarczyk.

Zdaniem radnego dzięki takiemu zabiegowi ulica stałaby się miejscem atrakcyjnym dla mieszkańców i turystów.
– Od dawna dyskutujemy, w jaki sposób ożywić ulicę 11 Listopada, tak aby stała się miejscem atrakcyjnym dla mieszkańców i gości naszego miasta. Jednym z pomysłów, z jakim zwrócili się da mnie mieszkańcy, jest wzbogacenie przestrzeni ulicznej o elementy upamiętniające tych, którzy w dużym stopniu przyczynili się do rozwoju Bielska-Białej – napisał w interpelacji radny Szafarczyk – Mają swoje aleje gwiazd Międzyzdroje, Opole, Łódź i wiele innych miast. Poprzez umieszczanie w bruku chodnika różnych tablic pamiątkowych, upamiętniani są artyści, gwiazdy sportu, a nawet Miłośnicy Cieszyńskiej Pieśniczki Ludowej Zamarski) - argumentował radny. Jako osoby, które mogłyby zostać upamiętnione w alei Szafarczyk wymienił m.in. architekta Karola Korna, twórcę systemu gazowego i kanalizacji Salomona Pollaka, pomysłodawcę regulacji miasta Gustawa Josephy’ego czy reżysera Jerzego Zitzmana. 
Wszystko wskazuje na to że pomysł nie spodobał się władzom miasta. Odpowiadając na interpelację zastępca prezydenta Adam Ruśniak napisał, że miasto „realizuje już zadanie zachowania dla przyszłych pokoleń pamięci o wydarzeniach ważnych dla tego regionu oraz o osobach. które zasłużyły się dla niego”. Jako przykład Ruśniak podał śpiewaczkę operową Selenę Kurz, która urodziła się na terenie Bielska-Białej. Miasto w 2020 roku zamierza upamiętnić słynną bielszczankę w formie fundamentowanej w gruncie tablicy w formacie Miejskiego Systemu Informacji.
Jednocześnie Ruśniak zaznaczył, że pomysł radnego zostanie „oddany pod obrady zespołu roboczego, który zajmuje się tematem ożywienia ul. 11 Listopada”.
jar


Lista wiadomości
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama