Kurier.BB – Gazeta Miejska
Tropili Pannę S.

W 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego na ulicach naszego miasta zostanizowana została nietypowa gra miejska.

Wydrukować ulotki w podziemnej drukarni, wymalować transparenty na nielegalną manifestację, zorganizować kolportaż gazetek, uszyć strajkowe opaski, przerzucić z Bielska do Białej plecak pełen wydanych poza cenzurą książek, przejść w demonstracji przez centrum miasta, unikając spotkania z zomowcami i tajniakami… Z tymi i wieloma innymi zadaniami musieli się zmierzyć uczestnicy trzeciej edycji Gry Miejskiej „Tropami Solidarności”, zorganizowanej 14 grudnia na ulicach Bielska-Białej.
W grze, zorganizowanej w związku z 38. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, wzięło udział blisko 60 osób – uczniów szkół średnich Bielska-Białej. Z wykonaniem różnorodnych zadań najlepiej poradził sobie 4-osobowy zespół „Asnyk”, reprezentujący LO im. Adama Asnyka (na zdjęciu). Tuż za nimi uplasowała się grupa „Kapela gra” złożona z uczniów LO im. Stefana Żeromskiego. Trzecią nagrodę zdobył zespół „Drugi Szereg” z V Liceum Ogólnokształcącego. Kolejne miejsca zajęły grupa „Train Heroes” (LO im. Żeromskiego) oraz reprezentacja Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych. 
- Organizując tę grę chcemy upamiętnić tragiczną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, a zarazem upowszechnić wśród młodych ludzi wydarzenia, jakie wówczas rozgrywały się na terenie Bielska-Białej i Podbeskidzia - tłumaczy Bogdan Szozda, szef stowarzyszenia „Podbeskidzie Wspólna Pamięć”, które jest głównym organizatorem gry. Podkreśla, że w trakcie wykonywania kolejnych zadań młodzi ludzie mieli okazję spotkać się z działaczami podziemnej „Solidarności” z lat 80., poznać ich życiorysy, wysłuchać ich relacji z tamtych trudnych czasów. 
Wraz ze stowarzyszeniem „Podbeskidzie Wspólna Pamięć” grę zorganizowali podbeskidzka „Solidarność” i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. oraz. Patronatem objął ją Przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Okrzesik, a wsparcia w przeprowadzeniu tego przedsięwzięcia udzielili m.in. Urząd Miejski w Bielsku-Białej, katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Komisja Krajowa i Krajowy Sekretariat Metalowców NSZZ „Solidarność”, Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej oraz bielskie parafie św. Mikołaja i Trójcy Przenajświętszej. Wśród sponsorów nagród dla uczestników znajdziemy m.in. kino Helios, kręgielnię Atmosfera w Sferze, TS Podbeskidzie i Zygzak Karting. 
 
Artur Kasprzykowski
 


Lista wiadomości
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama