Kurier.BB – Gazeta Miejska
W Katowicach nas nie widzą

16 grudnia Sejmik Województwa Śląskiego przyjął uchwałę budżetową województwa na rok 2020.

Wydatki województwa wyniosą prawie dwa miliardy złotych (dla porównania: budżet Bielska-Białej to ponad 1,5 mld). Województwo również zwiększa zadłużenie, kredyt na pokrycie deficytu wyniesie prawie 200 mln zł. 
Główne wydatki to: transport i łączność (834 mln zł), kultura (199,5 mln zł), edukacyjna opieka wychowawcza (175,4 mln zł), oświata i wychowanie (115,5 mln zł). Jedną z największych inwestycji, na którą zapisano środki w budżecie jest projekt przebudowy Planetarium Śląskiego w Chorzowie (131 mln zł). Bardziej szczegółowy podział pokazuje priorytety władz wojewódzkich. Na organizację kolejowych przewozów pasażerskich, obejmujących także linię do Zwardonia przez Bielsko-Białą, sejmik przeznaczył 195 mln zł. Na drogi wojewódzkie przewidziano w przyszłym roku niespełna 450 mln zł, ale żadna z inwestycji nie dotyczy dróg na Podbeskidziu. W wydatkach na ochronę zdrowia (38,5 mln zł) jest lepiej. Wsparcie otrzymają dwie placówki:  4,3 mln zł trafi do Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej na przebudowę i zmianę lokalizacji oddziałów oraz zakup aparatury i sprzętu, a ponad 4 mln zł otrzyma Szpital Kolejowy w Wilkowicach-Bystrej na dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych i modernizację drogi dojazdowej wraz z parkingiem. W części budżetu „Kultura” znajdziemy środki na funkcjonowanie dwóch bielskich placówek: zamkowego Muzeum oraz Regionalnego Ośrodka Kultury. 
Nasz region w Sejmiku reprezentują: Stanisław Baczyński (PiS, Łękawica), Agnieszka Biegun (Juszczyna, PiS), Magdalena Cieślar (KO, Brenna), Jan Kawulok (PiS, Istebna, Przewodniczący Sejmiku), Klaudiusz Komor (KO, Bielsko-Biała), Andrzej Molin (KO, Wisła), Ewa Żak (PiS, Bielsko-Biała). 
 
foto: wikipedia.pl
 


Lista wiadomości
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama