Kurier.BB – Gazeta Miejska
Budżet a oczekiwania

Jak oczekiwania bielszczan mają się do działań władz miasta?

Przyjrzyjmy się czy najbardziej oczekiwane przez bielszczan działania są realizowane przez władze miasta i czy znalazły odzwierciedlenie w budżecie na przyszły rok.
  • Walka ze smogiem: jest to jeden z głównych punktów porozumienia programowego Prezydenta z Niezależnymi.BB. Nakłady wzrosły z 3 mln w 2018 r. do blisko 14 mln w przyszłym roku, jednak  jak podkreślił w swoim wystąpieniu na sesji budżetowej radny Tomasz Wawak – nie spowodowało to radykalnego przyspieszenia wymiany starych pieców węglowych, a to jest główny sposób ograniczenia zanieczyszczeń. Nie ma też wieloletniego planu w tej materii.
  • Podłączanie budynków komunalnych do sieci ciepłowniczej: pilotażowy program zakończył się niepowodzeniem, z 26 planowanych kamienic podłączono tylko połowę. Tymczasem w śródmieściu jest ok. 300 budynków wielorodzinnych, w których istnieją możliwości podłączenia do sieci Thermy. Program ma być kontynuowany (w 2020: Batorego 19)
  • Modernizacja elewacji kamienic w centrum: w ramach Programu Rewitalizacji Obszarów Miejskich sukcesywnie remontowane są elewacje kamienic na Starówce i okolicy. Również na 2020 rok zaplanowano spore wydatki na ten cel. Miasto wyremontuje także straszące dotąd elewacje przy ul. Dmowskiego nieopodal Ratusza. Brakuje natomiast odpowiedniego wsparcia dla prywatnych właścicieli, których budynki nie są wpisane do rejestru zabytków. 
  • Wykorzystanie miejskiego stadionu na wydarzenia estradowe: w obecnej formie Stadion Miejski ma spore ograniczenia, ale w 2019 roku odbył się tam pierwszy raz Festiwal’90. Są plany wykorzystania stadionu podczas przyszłorocznych Dni Bielska-Białej. Stadion będzie też areną zmagań Ligi Mistrzów w Ampfutbolu, prawdopodobnie zawita tam też młodzieżowa reprezentacja Polski.
  • Zwiększenie częstotliwości odbioru odpadów: nie ma takich planów. Spowodowało by to zwiększenie kosztów funkcjonowania systemu, a ostatnie podwyżki i tak były drastyczne.
  • Zwiększenie liczby koszy na śmieci i częstotliwości ich oczyszczania: redakcji nie są znane plany w tym zakresie
  • Adaptacja pustostanów na mieszkania komunalne: rok temu w zasobach ZGM było 428 pustostanów. W 2020 r. ZGM otrzymał 5 mln zł dotacji na remonty mieszkań, dodatkowo 1,4 mln zł zostanie wydanych na przystosowanie do zamieszkania budynku przy ul. Grunwaldzkiej (dawny budynek straży pożarnej), który w całości stanowi teraz pustostan.
  • Budowa nowego krytego basenu: w przyszłym roku ruszy inwestycja na Os. Polskich Skrzydeł
  • Nowe miejsca parkingowe w centrum miasta: oddano do użytku nowy parking przy Paderewskiego i prowizoryczny przy ul. Kopernika, trwa budowa parkingu przy BCO na Wyzwolenia. 

 

Czytaj też:

 


Lista wiadomości
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama