Kurier.BB – Gazeta Miejska
Obcokrajowcy po godzinach

26 września przypada Europejski Dzień Języków.

To międzynarodowe święto ustanowione przez Radę Europy służy integracji osób różnych narodowości oraz jest okazją do promocji nauki języków obcych. W Bielsku-Białej wszyscy chętni mogli skorzystać z oferty Kawiarenki Językowej.
W pubie Grawitacja zgromadziło się ponad 30 osób chcących dowiedzieć się więcej o innych językach i kulturach. Można było dołączyć do jednego z kilku stolików, przy których spotkanie prowadzili znający polski, ukraiński, grecki, języki używane w Indiach oraz język migowy. Nie zabrakło też angielskiego, rosyjskiego i tureckiego. Uczestnicy uczyli się przydatnych zwrotów i wyrażeń oraz poznali przykłady twórczości w obcych językach. Wśród atrakcji czekały m. in.: możliwość napisania swojego imienia indyjskim pismem dewanagari, wysłuchanie deklamacji wiersza ukraińskiego poety Tarasa Szewczenki w językach ukraińskim i rosyjskim oraz przyspieszony kurs nauki alfabetu greckiego. Na najwytrwalszych, którzy odwiedzili wszystkie stoliki, czekały nagrody. Wśród gości Kawiarenki najwięcej było Polaków i Ukraińców, ale nie zabrakło też osób o narodowości greckiej, baszkirskiej, a także pochodzących z Indii.
Jednym z organizatorów wydarzenia był Ośrodek Integracji Obcokrajowców w Bielsku-Białej myBB. Ośrodek oferuje korzystanie z bezpłatnych usług informacyjnych i doradczych oraz bezpłatnych zajęć z języka polskiego dla obcokrajowców, którzy mieszkają i/lub pracują w Bielsku-Białej. Pośród atrakcji i kursów znajdują się m.in. treningi stretchingu, sobotnie mecze koszykówki na boisku przy Parku Słowackiego, spotkania pasjonatów gier planszowych, a także niedawno odbywający się koncert „Piosenki, które łączą” czy sierpniowy „Piknik wielokulturowy”. Natomiast od października do grudnia odbywać się będą bezpłatne konsultacje psychologiczne, prawne i konsultacje z zakresu doradztwa zawodowego dla obcokrajowców i mieszkańców miasta. – Zapraszamy Państwa, mieszkańców miasta i obcokrajowców, do udziału w wydarzeniach przygotowywanych przez Ośrodek w celu integracji, czyli otwarcia się na innych i dzielenia się własną niepowtarzalną tożsamością
- zachęca Mariia Zhyltsova, koordynatorka projektu. 
Spotkania są adresowane do dzieci i młodzieży (po uzyskaniu pisemnej zgody rodziców) oraz do osób dorosłych (indywidualnych oraz par lub rodzin). Aktualna oferta myBB dostępna jest na Facebooku pod adresem www.facebook.com/mybborgpl. Projekt Ośrodka  realizowany jest przez Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia dzięki dofinansowaniu Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. 
Tomasz Wawak
 


Lista wiadomości
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama