Kurier.BB – Gazeta Miejska
Rusza antysmogowy program osłonowy

Na sesji 27 sierpnia Rada Miejska przegłosowała uchwałę wprowadzającą nowy program antysmogowy.

Dzięki niemu osoby, które po 1 stycznia 2019 roku dokonały wymiany ogrzewania węglowego na gazowe, elektryczne lub olejowe, albo podłączyły swoje lokale mieszkalne do miejskiej sieci ciepłowniczej, liczyć mogą na dopłaty do wyższych rachunków za ogrzewanie.
- W Bielsku-Białej mieszkańcy skorzystać mogą z kilku programów oferujących dofinansowanie do wymiany starych pieców węglowych na nowe, bardziej ekologiczne. Jednakże, nie każdy posiadacz „kopciucha” chce zakupić nowy, gazowy piec, nawet jeśli większość kosztów zakupu pokrywa gmina. Ludzie po prostu obawiają się nagłego wzrostu rachunków za paliwo. Dlatego w takich miastach jak Kraków czy Wrocław władze wprowadziły tzw. lokalne programy osłonowe. Aby przyspieszyć walkę ze smogiem, Bielsko-Biała również poszło tą drogą – wyjaśnia radny Tomasz Wawak z klubu Niezależnych.BB. 
Bielski program osłonowy kierowany jest do mieszkańców, których dochód na osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza 2640 zł (w przypadku rodziny) lub 3505 zł (w przypadku gospodarstwa jednoosobowego). Poza dochodem wysokość pomocy uzależniona jest również od powierzchni lokalu mieszkaniowego. Wysokość świadczeń waha się w granicach od około 500 zł do ponad 1500 zł. Osoby niepełnosprawne uzyskują dofinansowanie na preferencyjnych warunkach. Dopłaty do rachunku uzyskać będzie można na okres 2 lat. Środki przelewane będą na konto operatora energii obsługującego dane gospodarstwo domowe. Do końca 2023 roku na program zaplanowano w budżecie miasta środki w wysokości blisko 15 mln zł, co może wesprzeć wymianę około 5,5 tysiąca pieców węglowych. Postępowanie w sprawie przyznania pomocy prowadzone będzie przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Więcej informacji na temat programu uzyskać można będzie w Biurze Zarządzania Energią, przy Placu Ratuszowym 6. 
Uchwalenie programu osłonowego było elementem porozumienia zawartego po zeszłorocznych wyborach samorządowych pomiędzy Stowarzyszeniem Niezależni.BB a prezydentem Jarosławem Klimaszewskim. – Niezależni.BB od lat domagali się zwiększenia nakładów na ekologię w Bielsku-Białej oraz wprowadzenia dodatkowych instrumentów walki ze smogiem. Uważamy, że ekologia musi być dla mieszkańca opłacalna, dlatego poprzez ten program chcemy finansowo wesprzeć osoby, decydujące się na rezygnację z węgla na rzecz czystych źródeł energii. Nie chcemy, żeby przyjazne środowisku ogrzewanie było dostępne tylko dla najzamożniejszych – mówi przewodniczący Rady Miejskiej Janusz Okrzesik, pod którego kierownictwem pracował zespół urzędników i radnych przygotowujących program.
red
 
Zobacz też:

 


Lista wiadomości
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama