Kurier.BB – Gazeta Miejska
Najważniejsze wybory w historii

W trzydziestą rocznicę wyborów kontraktowych, w bielskim ratuszu spotkali się działacze dawnej „Solidarności” z Bielska-Białej i regionu.

Wśród uczestników byli pierwsi solidarnościowi parlamentarzyści: Andrzej Sikora i Janusz Okrzesik oraz Piotr Szwarc, Henryk Kenig, Wiesław Pyzio, Alicja Pawlusiak oraz goście z Oświęcimia, Suchej Besk., Andrychowa, Żywca, Cieszyna i Czechowic-Dziedzic.
– Nie były to wybory w pełni wolne, ale za to były to prawdziwe „wybory otwierające”: otworzyły przed Polską, przed Polakami, przed każdym z nas z osobna całą paletę możliwości, dały nam wolny wybór i poczucie, że sami decydujemy o swoim losie. Jak z tych otwartych możliwości skorzystaliśmy, to już będzie przedmiot sporów i podziałów. To były najistotniejsze wybory w historii Polski. Po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat zabrał głos wielki niemowa - Polacy; i nie pozostawili żadnych wątpliwości co do swojego poglądu na komunizm – mówił współorganizator spotkania Janusz Okrzesik, który w 1989 roku wybrany został najmłodszym posłem Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. Oprócz niego w spotkaniu udział wziął jeszcze jeden poseł wybrany w 1989 roku - mecenas Andrzej Sikora, poseł z okręgu andrychowskiego. Poza nimi parlamentarzystami ze strony solidarnościowej w naszym regionie zostali: Grażyna Staniszewska oraz nieżyjący już Michał Caputa z Żywca, Andrzej Kralczyński i Maciej Krzanowski z Cieszyna (dwaj ostatni byli senatorami).
Podczas dyskusji przypomniano, że do dziś aktywni w życiu publicznym są jeszcze dwaj inni kandydaci z tamtych wyborów: Jacek Krywult był popieranym przez PZPR konkurentem Grażyny Staniszewskiej (przegrał uzyskując 28 tys. głosów wobec 150 tys. Staniszewskiej), zaś  z puli PZPR bezskutecznie o mandat ubiegał się obecny naczelnik Wydziału Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Miejskiego, Ryszard Radwan. 
Gościem spotkania był prezydent Jarosław Klimaszewski, który powiedział – Państwo byli akuszerami wolności, za co w imieniu mieszkańców Bielska-Białej dziękuję. Obecny prezydent Bielska-Białej przyznał także, że wybory 4 czerwca 1989 roku były pierwszymi, w których brał udział głosując na… Janusza Okrzesika.
Jarosław Zięba


Lista wiadomości
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama