Centrum Bajki i Animacji coraz bliżej!
Centrum Bajki i Animacji coraz bliżej!

Rok 2021 na otwarcie Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji jest realny. Ministerstwo wesprze tę budowę! - zapowiedział wicepremier Piotr Gliński.

W ostatnim dniu kwietnia do siedziby bielskiej wytwórni przy ulicy Cieszyńskiej 24 zajechały limuzyny rządowe. Studio Filmów Rysunkowych odwiedził profesor Piotr Gliński, Wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na miejscu pojawił się także Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, Wicewojewoda Jan Chrząszcz, Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Socjalnej oraz Poseł na Sejm Grzegorz Puda. 
Podczas blisko dwugodzinnej wizyty w wytwórni wicepremier zapoznał się z obecną sytuacją wytwórni, która jako państwowa instytucja kultury, podlega jego resortowi. Profesor Gliński zwiedził remontowana i modernizowaną Willę Rotha, zabytkową siedzibę studia, która jest odnawiana dzięki wsparciu MKiDN. 
Z kolei na sali kinowej wicepremier miał okazję zapoznać się z procesem powstawania filmu rysunkowego i przypomnieć sobie historie narodzin najsłynniejszych bajkowych bohaterów - Bolka i Lolka, Reksia, Baltazara Gąbki czy innych. 
- Rok 2021 na otwarcie Centrum jest realny. Remont starszej części Studia już się zaczął. Powstanie też nowa część – Interaktywne Centrum Bajki i Animacji, czyli miejsce, gdzie w sposób interaktywny, głównie dzieci, będą mogły spędzać czas i uczyć się - z jednej strony: jak się robi filmy, a z drugiej - poznawać wartościowe rzeczy związane z kulturą” – powiedział wicepremier Gliński, który zapowiedział pełne wsparcie dla inicjatywy Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji. - Pieniądze muszą się znaleźć. W tym roku będzie ogłoszony konkurs na fundusze norweskie w kulturze. To, co zabraknie, dołożone zostanie z budżetu centralnego – dodał Piotr Gliński. 
W spotkaniu z wicepremierem w siedzibie Studia uczestniczył Janusz Okrzesik, przewodniczący Rady Miasta Bielska-Białej, który przekazał dyrektorowi Studia list intencyjny podpisany przez prezydenta Miasta Jarosława Klimaszewskiego. Miasto zadeklarowało pomoc przy budowie Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji oraz wsparcie finansowe w wysokości 2 milionów złotych! Dodajmy, że juz wcześniej gmina użyczyła Studiu Filmów Rysunkowych teren przylegający do wytwórni, na którym pojawi się tzw mała architektura Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji. 
Miasto rozpoczęło też prace nad budową parkingu wielopoziomowego, z którego korzystać będą goście bajkowego Centrum. 
- Cieszę się, że sprawa budowy Centrum posuwa się do przodu. Po wizycie ministra wicepremiera Glińskiego mamy pewność, że Ministerstwo Kultury będzie nadal wspierać projekt. Przełomem jest zmiana stanowiska miasta, które zadeklarowało wsparcie projektu w wysokości 2 milionów złotych. Teraz czas na rozmowy z nowymi władzami województwa, by również samorząd wojewódzki dołożył swoją cegiełkę – mówi Janusz Okrzesik. 
Interaktywne Centrum Bajki i Animacji ma być gotowe na przełomie lat 2021/22. 
Przypomnijmy, że w styczniu 2017 roku konkurs organizowany przez katowickie i bielskie Stowarzyszenie Architektów RP wygrał projekt wykonany przez pracownię projektową Nizio Design 
International i MWE sp. z o.o., Warszawa (arch. Mirosław Nizio, arch. Bartłomiej Terlikowski, mgr inż. Zbigniew Koc, arch. Daniel Jurkiewicz, arch. Łukasz Boniewski). To firma, która wcześniej współtworzyła Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Żydów Polskich POLIN. 
W maju 2018 roku rozpoczęła się modernizacja zabytkowej Willi Rotha, w której mieści się Studio Filmów Rysunkowych. Ten pierwszy etap budowy Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji, który prowadzi Instytut Technologii Konserwacji Zabytków z Poznania, obecnie dobiega końca. Poza wykonaniem robót budowlano-instalacyjnych w budynku, zadaniem pracowników Instytutu jest przystosowanie zabytkowej siedziby SFR do wymogów nowoczesnej ekspozycji. W willi znajdzie się bowiem miejsce dla fragmentu ekspozycji Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji, które powstanie na bazie bielskiego Studia. - Interaktywne Centrum Bajki i Animacji ma stanowić połączenie nowoczesnego muzeum z parkiem rozrywki. Przywodzi na myśl typowe ekspozycje wystawiennicze ulokowane przy zagranicznych studiach filmowych. Pierwsza część inwestycji została sfinansowana wyłącznie ze środków Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego. Pieniądze na drugi etap - budowę nowego budynku - mają pochodzić zarówno z MKiDN, funduszy norweskich, od gminy oraz samorządu wojewódzkiego - wyjaśnia Andrzej Orzechowski, dyrektor Studia Filmów Rysunkowych. 
 
pp
 


Lista wiadomości
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama