Rewolucyjne zmiany?
Rewolucyjne zmiany?

Czy centrum Bielska-Białej diametralnie się zmieni?

Tunel drogowy pod ulicą 3 Maja, która zostanie zamieniona na deptak, odbudowa Wysokiego Trotuaru przy Zamku Sułkowskich, nowoczesne centrum biznesowe w miejscu „małego Klimczoka” i filharmonia zamiast SDH Klimczok – to tylko niektóre z pomysłów przebudowy śródmieścia Bielska-Białej przedstawionych przez spółkę Cavatina Holding. Czy ta odważna wizja może zostać zrealizowana?
Wspomniane pomysły, jak na razie, obejrzeć można tylko na filmie opublikowanym  w marcu w internecie. Nie wiadomo czy jest to tylko wizualizacja, czy będąca jej autorem spółka posiada szerszą dokumentację. Z pewnością wizjonerska koncepcja nie może być zrealizowana przez samego pomysłodawcę, gdyż tereny, na których prowadzone miałyby być prace nie są własnością wspomnianej spółki. 
Nie oznacza to jednak, że przynajmniej część pomysłów nie zostanie w przyszłości zrealizowana. – Takich wizji nigdy za wiele, każdy pomysł będziemy rozpatrywać – powiedział prezydent Jarosław Klimaszewski podczas sesji Rady Miejskiej 16 kwietnia, zapytany o wizję Cavatiny przez posła Jerzego Jachnika. Co więcej, prezydent miasta poinformował, że wraz z wiceprezydentem Przemysławem Kamińskim nawiązał kontakt ze spółką, aby dowiedzieć się w jakim celu powstał przedstawiony w internecie projekt. Jak na razie włodarze miasta nie otrzymali odpowiedzi na zadane pytania.
Jak pokazuje historia, prezentacja odważnych wizji pozytywnie działa na rozwój miast. Właśnie w tej sposób osiąga się postęp. Przykładów nie trzeba daleko szukać. – Jestem przekonany, że miastu potrzeba wizjonerskich pomysłów, jak kiedyś XIX-wieczny tunel kolejowy pod miastem. Dla ówczesnych bielszczan koncepcja ta musiała wydawać się nierealna, a jednak tunel powstał – mówi Piotr Szwarc były dyrektor Urzędu Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. Szwarc ponad dwadzieścia lat temu przedstawił kilka innowacyjnych pomysłów, które jednak do dziś nie zostały zrealizowane. – Przykładem mogą być tereny kolejowe na północ od dworca, które mogłyby stać się ważnym miejscem inwestycji w mieście, bo już znalazły się w centrum. Wtedy, kiedy powstawały były na skraju miasta – wyjaśnia Szwarc dodając, że aby miasto mogło się rozwijać należy realizować śmiałe projekty. 
Z pewnością Bielsko-Biała ma ciągle niewykorzystany potencjał rozwojowy, który może służyć mieszkańcom i wszystkim tu przebywającym i pracującym. Uwolnić może go tylko realizacja śmiałych, wizjonerskich pomysłów. Być może za kilkadziesiąt lat nasi potomkowie jadąc tunelem pod ulicą 3 Maja lub spacerując położonym nad nim deptakiem, wspomną o zaradnych bielszczanach z początków XXI wieku, którzy odcisnęli trwałe piętno na kilkusetletniej historii Bielska-Białej. Nie porzucajmy więc ciekawych koncepcji, tylko wspólnie zastanówmy się, jak wprowadzić je w życie, aby rozwijać nasze miasto.
 Jarosław Zięba


Lista wiadomości
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama