Targowisko zostaje
Targowisko zostaje

Prezydent Jarosław Klimaszewski zapowiedział, że targowisko przy ulicy Lompy zostanie wykupione przez zależną od gminy spółkę Beskidzki Hurt Towarowy S.A.

Pozwoli to na zachowanie dotychczasowej funkcji miejsca, którego właścicielem jest obecnie PSS Społem.
Informacja o tym, że dotychczasowy właściciel chce sprzedać targowisko przy ul. Lompy pojawiła się końcem listopada ubiegłego roku. Zdaniem dotychczasowego właściciela – PSS Społem – targowisko jest nierentowne. Mimo tego, iż to miejsce z tradycjami, a warunki handlu – dzięki przeprowadzonej kilka lat temu za fundusze europejskie inwestycji – bardzo dobre, dochody z najmu straganów nie pokrywają w pełni kosztów utrzymania. Spółdzielni nie stać na dotowanie działalności handlowej przy Lompy, stąd decyzja Zarządu PSS Społem o wystawieniu obiektu na sprzedaż. 
Wraz z informacją o sprzedaży pojawiły się pogłoski o możliwej zmianie funkcji tego terenu. Wszystko przez fakt, że miejscowy plan zagospodarowania terenu nie precyzuje, jaka działalność może być prowadzona na obszarze dzisiejszego targowiska. Możliwe jest więc, że nabywca terenu wyburzy targowisko i wybuduje w tym miejscu budynki mieszkalne. Teren blisko centrum wydaje się łakomym kąskiem dla deweloperów. 
Z ratunkiem dla targowiska pospieszyły władze Bielska-Białej. Na lutowej sesji Rady Miasta prezydent Jarosław Klimaszewski poinformował, że chce, aby miasto wykupiło targowisko. W ślad za deklaracją prezydenta rozpoczęły się rozmowy z władzami PSS Społem. Ich efektem było zaniechanie przez spółdzielnię poszukiwań inwestora. Z kolei władze miasta zleciły wycenę targowiska, która będzie podstawą do ustalenia ceny transakcji. 
Jak poinformował nas zastępca prezydenta miasta Waldemar Jędrusiński, w imieniu miasta targowisko wykupi Beskidzki Hurt Towarowy S.A. To spółka, która jest właścicielem giełdy w Wapienicy. Gmina Bielsko-Biała posiada w niej ponad 64 procent akcji. Fundusze na pozyskanie targowiska przy Lompy spółka ma uzyskać od gminy, która planuje podwyższyć kapitał akcyjny Beskidzkiego Hurtu Towarowego o wartość targowiska. Aby transakcja mogła dojść do skutku potrzebna jest zgoda pozostałych właścicieli BHT S.A., w tym Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (skarb państwa posiada 28,9 procent akcji spółki). Jak zapewnia W. Jędrusiński, rozmowy w tej sprawie już trwają. 
Zgodę na przeprowadzenie zakupu muszą wyrazić też radni Bielska-Białej. Tutaj jednak nie powinno być problemu, gdyż już w grudniu część radnych apelowała do prezydenta Klimaszewskiego o podjęcie działań zmierzających do zachowania obecnej funkcji terenu przy ulicy Lompy.  Radni zdają sobie bowiem sprawę, że targowisko jest miejscem zaopatrzenia w świeżą i zdrową żywność dla wielu bielszczan. 
Finalizacja zakupu targowiska przez Beskidzki Hurt Towarowy wymaga wielu formalności. Nie wiadomo więc, kiedy zmiany właścicielskie nastąpią. Władze miasta deklarują, że chcą aby nastąpiło to tak szybko, jak tylko będzie to możliwe. Waldemar Jędrusiński chciałby, aby cała operacja zakończyła się do września bieżącego roku. 
 
Jarosław Zięba
 


Lista wiadomości
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama