DeBBaty w całym kraju
DeBBaty w całym kraju

DeBBaty - turniej debat oksfordzkich zapoczątkowany w Bielsku-Białej w roku 2015, od zeszłego roku jest już imprezą ogólnopolską.

Wszystko za sprawą Mateusza Kocmana – bielszczanina, byłego ucznia LO. Towarzystwa Szkolnego im. Reja, a obecnie studenta Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i wiceprzewodniczącego Samorządu Studentów tej uczelni.
Debaty oksfordzkie to dyskusje obrońców i przeciwników tezy będącej tematem debaty. Nazwa wywodzi się od angielskiego miasta uniwersyteckiego, w którym tego rodzaju dyskusje zostały zapoczątkowane. Udział w debacie to dla młodych osób świetna szkoła obrony swoich poglądów oraz  okazja do zbierania doświadczeń w wystąpieniach na forum publicznym. W Bielsku-Białej pierwszy konkurs debat  oksfordzkich zorganizowany został w roku 2016 z inicjatywy Mateusza Kocmana, przewodniczącego Młodzieżowej Rady Miejskiej. Pierwszymi zwycięzcami DeBBat została młodzież z LO Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja.
Bielskim licealistom debatowanie bardzo się spodobało i postanowili projekt kontynuować w kolejnych latach. Impreza została rozszerzona o warsztaty, a w dyskusjach z młodzieżą udział wzięli politycy z pierwszych stron gazet, m.in. Lech Wałęsa, Jerzy Buzek i Leszek Balcerowicz.
Kolejny rozwój DeBBat nastąpił w roku 2018. W organizację imprezy włączył się Samorząd Studentów warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej, której studentem został wspomniany już wcześniej Mateusz Kocman. To właśnie on namówił swoich uczelnianych kolegów do zorganizowania DeBBat w kilku innych miastach. Zwycięzcy rywalizacji w poszczególnych ośrodkach zjeżdżają na finał do Warszawy. Co ciekawe, mimo zmiany charakteru impreza pozostała przy starej nazwie - DeBBaty, z dwoma literami „B” charakterystycznymi dla Bielska-Białej. –Zależy mi, by pokazać, że ta impreza wywodzi się z Bielska-Białej, stąd mój wniosek, aby pozostawić nazwę DeBBaty - tłumaczy Kocman. 
W tym roku DeBBaty organizowane są już po raz czwarty, a eliminacyjne turnieje poprzedzone są warsztatami dla licealistów. Impreza zawitała do 12 miast, m.in. Wrocławia, Rzeszowa, Łodzi, Torunia i Katowic. Bielski finał odbył się 15 marca. Drużyny z I LO im. M. Kopernika, IV Liceum Ogólnokształcącego im. KEN, LO Towarzystwa Szkolnego im. Mikołaja Reja i VIII LO im. H. Chrzanowskiej debatowały m.in. nad tezami: “Komercjalizacja kina ma pozytywny wpływ na rozwój kinematografii” oraz “Skandal bardziej szkodzi odbiorowi sztuki niż wzmacnia jej przekaz”. Zwycięzcami została młodzież z LO Towarzystwa Szkolnego im. Reja, która będzie reprezentowała nasze miasto podczas krajowego Finału imprezy w Warszawie, który zaplanowany został na 29 i 30 marca.                   
jar


Lista wiadomości
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama