Dziecko w autobusie
Dziecko w autobusie

Z redakcją skontaktował się czytelnik, który zasygnalizował nam pewien problem w bielskiej komunikacji autobusowej.

W dniu 30 stycznia siedmioletni syn czytelnika został odprowadzony przez babcię na przystanek linii nr 17 i samodzielnie wsiadł do autobusu. Do przejechania miał krótki odcinek, dwa przystanki. Wcześniej robił to już wielokrotnie, trasę znał doskonale, gdyż regularnie jeździł w ten sposób na zajęcia pozalekcyjne w swojej szkole.
Jednak tym razem sprawa przybrała nieoczekiwany obrót. Autobus utknął ze względu na poważny wypadek drogowy, który uniemożliwiał dalszą jazdę. Po pewnym czasie kierowca oświadczył, że kurs został zakończony, autobus dalej nie pojedzie, a pasażerowie muszą opuścić pojazd. Cóż, zdarza się.
Co jednak w takiej sytuacji z nieletnim pasażerem? Wykupując bilet, pasażer zawiera umowę na przewóz. W tym przypadku rodzice chłopca mieli prawo oczekiwać, że dziecko dotrze bezpiecznie w docelowe miejsce, jednak siedmiolatek także musiał opuścić autobus i wysiąść w miejscu, którego nie znał. Rezolutny chłopczyk skorzystał z pomocy innej pasażerki, która udawała się w to samo miejsce, dotarł na swoje zajęcia spóźniony lecz bezpieczny. Otwarte pozostaje jednak pytanie o odpowiedzialność przewoźnika za bezpieczeństwo małych pasażerów. Co zrobić, gdy pod ręką nie będzie żadnej życzliwej osoby, która zaopiekuje się dzieckiem? Czy kierowca autobusu, nakazując opuszczenie pojazdu, nie powinien upewnić się co do bezpieczeństwa i orientacji w terenie wszystkich pasażerów, a przynajmniej tych nieletnich czy niepełnosprawnych? Może dobrym wyjściem byłoby jednak zawiadomienie rodziców o zaistniałej sytuacji, przed puszczeniem dziecka bez opieki? 
Nasz czytelnik nie formułuje żadnych zarzutów wobec konkretnego kierowcy, zastanawia się tylko, czy MZK nie powinno opracować odpowiednich procedur postępowania w takiej sytuacji i czy kierowcy nie powinni zostać odpowiednio przeszkoleni. Redakcja kieruje te pytania do dyrekcji MZK, o odpowiedzi poinformujemy w jednym z najbliższych numerów. 
red


Lista wiadomości
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama