Zapasy ze smogiem
Zapasy ze smogiem

Mamy w tym roku dość mroźny styczeń. Jednak to nie niska temperatura jest najbardziej dokuczliwym zjawiskiem, lecz wysoki poziom pyłu zawieszonego.

 To już kolejny rok, kiedy nie pozwala on bielszczanom otworzyć rano okna, a wieczorem wyjść na spacer.
Od początku tego roku mieliśmy już osiem dni z przekroczeniami poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM10 (powyżej 50 µg/m3) z czego jednego dnia osiągnięty został poziom informowania (200 µg/m3). Od początku sezonu grzewczego w październiku aż przez 31 dni oddychaliśmy smogiem. Sytuacja ta niebezpieczna jest zwłaszcza dla kobiet w ciąży, małych dzieci, osób starszych i wszystkich cierpiących na schorzenia układu krążeniowo-oddechowego. Kto nie musi, nie powinien zbyt długo przebywać na dworze.
O aktywność władz miasta w ramach walki ze smogiem pytała w czasie sesji Rady Miejskiej radna Agnieszka Gorgoń-Komor (PO). – W chwili obecnej prowadzimy działania na dwóch płaszczyznach – odpowiedział radnej prezydent Jarosław Klimaszewski. - Pierwsze to działania edukacyjne oraz penalizacyjne. Od niedawna straż miejska korzysta z drona wyposażonego w analizator spalin. Udało się już wykryć kilka przypadków spalania niedozwolonych substancji w piecach domowych. Druga, ważniejsza część, opiera się na kilku programach ekologicznych. Aktualnie wnioskujemy o środki unijne w wysokości około 18 mln zł na dopłaty do fotowoltaiki w domach prywatnych. Do końca kwartału przedstawimy pełną, kilkuletnią strategię dotyczącą różnych narzędzi walki ze smogiem, począwszy od wymiany pieców w lokalach należących do ZGM-u, po pilotażowy program dopłat do paliw lepszej jakości.
Ten ostatni program to pomysł Niezależnych.BB, który opiera się na wrocławskim programie osłonowym. Zakłada on stworzenie systemu dopłat do rachunków za energię dla osób decydujących się na wymianę kotła węglowego na gazowy lub podłączenie budynku do sieci ciepłowniczej. Z inicjatywy Niezależnych.BB ruszyły już prace nad szczegółami programu, określającymi grupę docelową oraz wysokość dopłat. W budżecie miasta na 2019 rok podwojono dotychczasową kwotę na walkę ze smogiem. Poza programem osłonowym środki zostaną wydane m. in. na dofinansowanie wymiany kotłów oraz na termomodernizacje budynków. 
Spore środki finansowe na wymianę pieców zakłada rządowy program „Czyste powietrze”. Po czasowym zawieszeniu przyjmowania wniosków, znów można aplikować o dopłaty w oddziałach Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. W Bielsku-Białej taki punkt znajduje się przy ulicy Legionów 57. Wszelkie informacje o ekologii w naszym mieście znaleźć można na stronie www.miastodobrejenergii.pl. 
 
Tomasz Wawak
 
 
Zobacz też:


Lista wiadomości
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama