Osiem „Złotych” bielskich szkół
Osiem „Złotych” bielskich szkół

Aż 8 bielskich szkół zdobyło tytuł „Złotej Szkoły 2019” w prestiżowym rankingu miesięcznika „Perspektywy”.

 Znalazło się wśród nich sześć liceów oraz dwa technika. Warto odnotować, że do najlepszej setki szkó w kraju awansowało Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego. W pierwszej dziesiątce liceów województwa śląskiego znalazły się aż cztery bielskie szkoły!
 
Markowe licea
Po raz kolejny najwyżej w rankingu znalazło się V Liceum Ogólnokształcące. Popularna „Piątka” awansowała w rankingu krajowym z 19 na 13 miejsce, jednocześnie broniąc tytuł najlepszej szkoły w województwie śląskim. Awans zanotowało także LO Katolickiego Towarzystwa Szkolnego, które w tegorocznym rankingu zajmuje 40 miejsce w kraju i 3 w województwie. W pierwszej setce znalazło się jeszcze jedno bielskie liceum - III LO im. S. Żeromskiego. „Żerom” ze 112 miejsca awansował na 88. Spory awans zanotowało też LO Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja, które z 259 miejsca awansowało na pozycję 110. 
Warto zaznaczyć, że wszystkie wymienione dotąd licea znalazły się w dziesiątce najlepszych liceów województwa śląskiego. Nasze szkoły zdominowały ten ranking obsadzając aż 4 miejsca w czołowej dziesiątce. – To bardzo dobry wynik, wyraźnie widać postęp bielskich szkół – cieszy się Kazimierz Polak, wieloletni były dyrektor V LO i były bielski radny, który przyznaje, że ranking Perspektyw to jedyne w pełni miarodajne źródło oceny szkół. 
Tytuł „Złotej Szkoły 2019” wśród liceów, przyznawany szkołom sklasyfikowanym na pierwszych 200 miejscach rankingu, otrzymały – poza wymienionymi wcześniej – jeszcze dwa inne bielskie licea: I LO im. M. Kopernika (17 w województwie i  142 w kraju) oraz Dwujęzyczne LO im. Władysława Kopalińskiego (20 w województwie i 182 w kraju). Warto również odnotować, że po raz pierwszy w rankingu znalazły się Liceum Plastyczne (56 miejsce w województwie i 480 w kraju) oraz Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia (76 w województwie i 651 w kraju).
 
Zmiany w technikach
Spore zmiany zaszły w klasyfikacji bielskich techników. Najwyżej sklasyfikowane zostało Technikum nr 4 w Zespole Szkół Ekonomicznych, które zajęło 6 miejsce w województwie i 26 w kraju. Równie dobrze wypadło Technikum nr 1 w Bielskiej Szkole Przemysłowej (9 w województwie i 47 w kraju). Obie szkoły także uzyskały tytuł „Złotej Szkoły 2019” (wśród techników nagradza się tak 100 najlepszych placówek).
Na kolejnych miejscach znalazły się Technikum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w ZSEEiM (16 w województwie i 108 w kraju) oraz zeszłoroczny lider bielskiego rankingu - Technikum nr 11 w Zespole Szkół im. J. Tuwima (obecnie 21 w województwie i 129 w kraju).
Warto odnotować fakt, iż po raz pierwszy w zestawieniu znalazło się Technikum Ośrodka Edukacji „Sokrates” (85 w województwie).
 
Jarosław Zięba
 
 

 


Lista wiadomości
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama