Kurier.BB – Gazeta Miejska
Dziewiątka nowych

Przedstawiamy sylwetki nowych radnych Bielska-Białej.

Po raz pierwszy w historii samorządu wybraliśmy Radę Miejską na okres pięciu lat. Wśród 25 bielskich radnych znalazło się dziewięciu nowych radnych, przy czym dwóch rajców spośród tej dziewiątki – Andrzej Gacek z PiS i Janusz Okrzesik z Niezależnych.BB – do Rady Miejskiej powraca.
Najwięcej, bo aż czterech nowych radnych znalazło się w szeregach PiS. Są to Maksymilian Pryga, Janusz Buzek, Marcin Litwin i Andrzej Gacek.
Pryga wybrany został z okręgu nr 4 obejmującego między innymi osiedle Złote Łany, z którego się wywodzi. Ma 31 lat, jest dziennikarzem i społecznikiem. Obecnie pełni funkcję dyrektora Biura Poselskiego Stanisława Szweda , wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jest też doradcą Wicewojewody Śląskiego Jana Chrząszcza oraz członkiem Rady Społecznej Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. Działa w Radzie Osiedla Złote Łany, jest redaktorem Radiowego Zespołu Akcji Katolickiej w radiu „Anioł Beskidów” oraz  członkiem POAK w Bielsku-Białej Leszczynach. Autor książki „Walka o Kościół na Złotych Łanach”.
Janusz Buzek jest przedsiębiorcą oraz doradcą przedsiębiorstw, ma 41 lat. Pełni funkcję wiceprzewodniczącego partii Porozumienie Jarosława Gowina w okręgu bielskim, jest też członkiem Rady ds. Samorządu partii Porozumienie.
Był radnym Chorzowa, a w latach 2010-2014 radnym Sejmiku Województwa Śląskiego.
Z partii Porozumienie Jarosława Gowina wywodzi się także Marcin Litwin. Ma 35 lat i z wykształcenia jest inżynierem ochrony środowiska. Pracuje jako kierownik Działu Techniczno-Remontowego w bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej. 
Ostatni z nowych radnych PiS to Andrzej Gacek, który powraca w szeregi radnych po czteroletniej przerwie. Gacek ma 66 lat i wybrany został w okręgu nr 3.
Trzech nowych radnych – Jerzego Bauera, Tomasza Wawaka i powracającego na salę sesyjną Janusza Okrzesika – wprowadzili w tej kadencji Niezależni.BB. 
Jerzy Bauer ma 59 lat i jest właścicielem firmy motoryzacyjnej. W działalności społecznej przewodniczy Radzie Osiedla „Mikuszowice Śląskie” oraz jest podoficerem straży pożarnej, w której działa blisko 40 lat. Jest tez jednym z inicjatorów powołania Porozumienia Radnych Osiedlowych.
Z listy Niezależnych.BB do rady dostał się także inny z inicjatorów Porozumienia Rad Osiedli – Tomasz Wawak. przewodniczący Rady Osiedla Biała Krakowska. Wawak ma 32 lata i jest politologiem dziennikarzem i publicystą 
oraz działaczem Koalicji Antysmogowej. Zasiada w zarządzie stowarzyszenia Niezależni.BB. 
„Nowym” radnym Niezależnych.BB jest także 54-letni Janusz Okrzesik, który w latach 1994-2009 już czterokrotnie był wybierany na radnego Bielska-Białej, sprawował także funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej. Jest wykładowcą akademickim i publicystą. Był posłem oraz senatorem. W latach 2009-2011 był prezesem TS Podbeskidzie wprowadzając ten klub po raz pierwszy w historii naszego miasta do ekstraklasy.
Dwóch nowych radnych wprowadziła także Koalicja Obywatelska. Są nimi Urszula Szabla oraz Rafał Ryplewicz. 
Szabla ma 49 lat, urodziła się i wychowała w Komorowicach. Przez ponad 20 lat pracowała w komorowickiej bibliotece, a od trzech lat pełni funkcję kierownika Działu Zbiorów Specjalnych Książnicy Beskidzkiej. Z zamiłowania i wykształcenia jest bibliotekarką i socjologiem. Ukończyła Pomaturalne Studium Bibliotekarskie oraz studia magisterskie na ATH I UŚ  Jest sekretarzem Rady Osiedla Komorowice Krakowskie, działa także w stowarzyszenie Komorowice, w którym pracuje nad stworzeniem monografii swojej dzielnicy. 
Z kolei Rafał Ryplewicz to najmłodszy radny rozpoczynającej się kadencji - ma 30 lat. Jest inżynierem,  początkowo związany był z branżą automotive. W ostatnim czasie  pełnił funkcję asystenta marszałka śląskiego Wojciecha Saługi. Jest członkiem Rady Społecznej Centrum Pulmonologii i Torakochirurgi w Bystrej oraz skarbnikiem Zarządu Powiatu Platformy Obywatelskiej w Bielsku-Białej.
 
Jarosław Zięba
 
Rada Miejska Bielska-Białej 
kadencji 2018-2023
 
Radni Bielska-Białej kadencji 2018-2023
Prawo i Sprawiedliwość (10 radnych): Janusz Buzek, Przemysław Drabek, Andrzej Gacek, Marcin Litwin, Konrad Łoś, Roman Matyja, Maksymilian Pryga, Piotr Ryszka, Bronisław Szafarczyk, Barbara Waluś
Koalicja Obywatelska (7 radnych): Agnieszka Gorgoń-Komor , Renata Gruszka, Krzysztof Jazowy, Dariusz Michasiów, Dorota Piegzik-Izydorczyk, Rafał Ryplewicz, Urszula Szabla.
Niezależni.BB (4 radnych): Jerzy Bauer, Janusz Okrzesik, Tomasz Wawak, Małgorzata Zarębska
KWW Jacka Krywulta (4 radnych): Jacek Krywult, Karol Markowski, Adam Ruśniak, Szczepan Wojtasik
 
 
Foto: Piotr Bieniecki / www.fototeo.pl

 


Lista wiadomości
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama