Kurier.BB – Gazeta Miejska
Tak się to robi w Rekordzie

Najbardziej utytułowanym klubem ostatnich lat w Bielsku-Białej jest Rekord.

Futsaliści klubu z Cygańskiego Lasu seryjnie wygrywają mistrzostwo kraju i zdobywają Puchar Polski. W tym roku zanotowali największy sukces w 25-letniej historii klubu - awans do najlepszej szesnastki Ligi Mistrzów UEFA. 
Klub, który w tym sezonie obchodzi 25-lecie istnienia prowadzi sekcje piłki nożnej mężczyzn i kobiet oraz futsalu. Trenuje tu około 400 chłopców i ponad 60 dziewczyn. Najbardziej znana jest drużyna futsalu, jednak w zasadzie wszystkie zespoły Rekordu osiągają znaczące sukcesy. Drużyna rywalizująca – jak zwykli mawiać w Rekordzie – „na dużym boisku” zajmuje obecnie szóste miejsce w uznawanej za najsilniejszą, trzeciej grupie III ligi. Piłkarki, choć są beniaminkiem pierwszej ligi (drugi szczebel rozgrywek) prowadzą w tabeli i mają sporą szansę awansować do Ekstraligi. Największe sukcesy osiągają jednak futsaliści. W ostatnim sezonie zdobyli w kraju wszystkie najcenniejsze trofea: obronili mistrzostwo kraju oraz zdobyli Puchar i Superpuchar Polski. W ślady swoich starszych kolegów poszli także młodzi futsaliści z Cygańskiego Lasu zdobywając mistrzostwo Polski we wszystkich, poza jedną (gdzie zdobyli drugie miejsce), kategoriach wiekowych. 
Po tak spektakularnych sukcesach klub postanowił spróbować swych sił także na szczeblu międzynarodowym. Z powodzeniem: futsaliści Rekordu, jako pierwszy polski zespół, awansowali w tym roku do najlepszej szesnastki futsalowej Ligi Mistrzów UEFA. W rozegranym kilkanaście dni temu turnieju Elite Round w Barcelonie mierzyli się z takimi potentatami jak FC Barcelona oraz liczący się w futsalowej Europie mistrz Rosji Jurga Jugorsk i  mistrz Serbii Ekonomac Kragujevac. Choć Rekordziści nie zdobyli w turnieju żadnego punktu, to pozostawili po sobie bardzo dobre wrażenie, a wyrównany bój toczony z FC Barcelona (ostatecznie przegrany 1:3), z którą bielszczanie prowadzili nawet 1:0, kibice z pewnością wspominali będą przez wiele lat. 
– Gra w Elite Round Ligi Mistrzów to dla naszego klubu ważny etap – podsumowuje występ prezes Rekordu Janusz Szymura. – Zobaczyliśmy jak to wygląda i wiemy, co w zakresie sportowym i organizacyjnym musimy doskonalić, aby za rok, dwa czy trzy spróbować grać tak, by zacząć zdobywać na takim poziomie punkty – mówi prezes. Szymura to zarazem właściciel firmy Rekord Systemy Informatyczne, która jest właścicielem i głównym sponsorem klubu. Zapytany o receptę na osiągnięcie sportowych sukcesów odpowiada, że takiej nie ma. – Sport szybko weryfikuje pojęcie sukcesu. Podobnie jak w życiu, w rywalizacji sportowej sukces od porażki oddziela cienka linia - zauważa Szymura. Prezes Rekordu chętnie jednak dzieli się zasadami, którymi wraz ze współpracownikami kieruje się w zarządzaniu klubem. Są to rozwój bazy sportowej oraz szkolenie dzieci i młodzieży. Bazę sportową w Cygańskim Lesie Rekord sukcesywnie rozwija od początku istnienia. Są tutaj dwa boiska, w tym jedno ze sztuczną nawierzchnią, świetnie wyposażona hala oraz hotel. Z kolei emanacją stawiania na sport młodzieżowy jest szkoła mistrzostwa sportowego, która od kilku lat ma swoją siedzibę w nowym, świetnie wyposażonym budynku w sąsiedztwie stadionu Rekordu. Jednak to nie budynek szkoły, a jej wychowankowie stanowią o sile klubu. – Zarówno w futsalu, jak i w piłce nożnej staramy się, żeby absolwenci naszej szkoły mistrzostwa sportowego stanowili połowę grających zawodników - przyznaje Szymura. Jego marzeniem jest zwycięstwo trzecioligowego zespołu piłkarskiego w klasyfikacji ProJunior, w której punkty przyznawane są za występy młodzieżowców i wychowanków.
Klub w zdecydowanej większości finansowany jest ze środków sponsorów prywatnych, przede wszystkim firmy Rekord SI. Jak podkreśla prezes Szymura Rekord korzysta jednak także ze środków publicznych – dotacji wynikających z subwencji oświatowej dla szkoły sportowej oraz dotacji Urzędu Miasta na szkolenie dzieci i młodzieży. Zawodnicy zespołu futsalowego otrzymują także stypendia sportowe finansowane z budżetu gminy Bielsko-Biała.
 
Jarosław Zięba
 
Foto: BTS Rekord
 
Czytaj też:

Zobacz także filmową relację z turnieju w Barcelonie:

 
 

 


Lista wiadomości
Strona główna

Reklama

Reklama

Reklama